- Aktualności
- Ostatnia modyfikacja:6 czerwca 2017, 12:07
Znaczek „Kanonizacja Ojca Stanisława Papczyńskiego” nominowany do prestiżowej nagrody.
Wczoraj 5 czerwca miała miejsce rocznica kanonizacji o. Stanisława, przez ten rok kult Św. Stanisława rozwinął się na bardzo dużą skalę.
Do momentu kanonizacji dla wielu katolików na świecie postać ojca Papczyńskiego była tajemnicza i mało znana. Zmieniło się to diametralnie w ostatnich latach, kiedy Święty „przypomniał” o sobie, wypraszając u Boga wiele cudów i nadzwyczajnych łask. Wszystkie świadectwa łask zebrano w książce „Cuda i łaski za przyczyną św. Stanisława Papczyńskiego”. Na szczególną opiekę Świętego mogą liczyć kobiety w ciąży, małżeństwa pragnące potomstwa, osoby chore, cierpiące i te, które nagle znalazły się w bardzo trudnej sytuacji życiowej.
– Od daty kanonizacji w praktycznie wszystkich miejscach, gdzie posługują marianie, wydarzyły się rzeczy niewytłumaczalne, jak choćby uzdrowienie dziecka w łonie matki na Filipinach. Kilku niezależnych lekarzy stwierdziło, że dziecko jest w stanie agonalnym, zalecali matce natychmiastowy zabieg usunięcia płodu. Kobieta nie chciała się na to zgodzić. Dostała relikwię św. Papczyńskiego od mariańskiego misjonarza. Trzymała ją w dłoniach i kładła sobie na brzuchu, odmawiając nowennę. Dziecko urodziło się zdrowe, czego lekarze nie potrafili wyjaśnić
– mówi ks. Andrzej Pakuła MIC, przełożony generalny Zgromadzenia Księży Marianów.
Nowenna do o. Papczyńskiego została już przetłumaczona na wszystkie ważniejsze języki na świecie, a 18 września 2016 roku utworzono pierwszą na świecie parafię pod wezwaniem św. Stanisława Papczyńskiego w miejscowości Kigali w Rwandzie. Na Filipinach uczniowie i studenci obrali go za opiekuna najtrudniejszych egzaminów, a w parafii Nyakinama w Rwandzie kobiety udające się na poród do ośrodka zdrowia zatrzymują się przed statuą Świętego i proszą o pomoc dla siebie i zdrowie dla dziecka.
Z okazji kanonizacji zrealizowano również dwa filmy: „Wieczernik Ojca Stanisława” oraz „Ocalony, aby ocalać”, które zobaczyło już ponad 2 mln widzów (DVD oraz telewizja). Muzeum poświęcone nowemu Świętemu w Górze Kalwarii odwiedziło ponad 5 000 osób. Wierni modlący się przy grobie Świętego w ciągu trzech miesięcy zapisali całą księgę pamiątkową, która wcześniej wystarczała na kilka lat. Zabrakło książek o Świętym, choć wydano je w łącznym nakładzie blisko 150 000 egzemplarzy.
Jak mówi ks. Wojciech Skóra MIC, kustosz grobu Świętego w Górze Kalwarii:
– O prawdziwym kulcie świętego można mówić wówczas, gdy wierni świadomie decydują się na naśladowanie jego cnót. To już się dzieje. Nasi pielgrzymi mówią: „proszę księdza, ojciec Papczyński miał w życiu tyle przeszkód, ale zawsze ufał Bogu, w każdej sytuacji. Chciałbym czynić podobnie”.
Dodatkowo warto wspomnieć, że polski znaczek emisji „Kanonizacja Ojca Stanisława Papczyńskiego” (Fi 4690) został nominowany do prestiżowej włoskiej nagrody Premio Internazionale d’Arte Filatelica SAN GABRIELE za rok 2016.
Jak mówi Pan Leszek Konstanty, ze Stowarzyszenia LGD „Partnerstwo dla Ziemi Sądeckiej”:
–W ubiegłym roku po wydaniu kartki pocztowej z okazji kanonizacji św. St. Papczyńskiego skontaktował się z nami filatelista ze Szczecina pan Piotr Niewczas, aby mu odstąpić kartkę pocztową z okazji kanonizacji w Rzymie św St. Papczyńskiego. Zapewnił, że jedną kartkę wyśle do Włoch. Dzisiaj poinformował nas, że znaczek ze św Stanisławem Papczyńskim, który projektowała pani Marzanna Dąbrowska został nominowany do prestiżowej włoskiej nagrody Premio Internazionale d’Arte Filatelica SAN GABRIELE za rok 2016
Ogromne gratulacje dla autorki projektu tego znaczka, pani Marzannie Dąbrowskiej i oczywiście życzymy sukcesów w dalszej procedurze konkursowej.
Źródło: Maciej Talar, Stowarzyszenie Pomocników Mariańskich (pch24.pl)