Kiedy zmiana czasu z letniego na zimowy?

W tym roku zmiana czasu z letniego na zimowy nastąpi w nocy z soboty (28 października) na niedzielę (29 października). Zegarki przestawiamy z godziny 3 na 2 w nocy. Pośpimy godzinę dłużej!

Wiele urządzeń elektronicznych automatycznie przestawia czas. Telefony komórkowe, komputery, tablety, zegarki elektroniczne często radzą sobie już same ze zmianą czasu. W niedzielny poranek nie zaszkodzi sprawdzić, czy każde urządzenie wskazuje aktualny czas zimowy.

Po co zmieniamy czas?

Zmiana czasu odbywa się dwa razy w roku. Zmiana czasu ma się przyczynić do efektywniejszego wykorzystania światła dziennego i oszczędności energii. Zegarki przestawiamy nie tylko w Polsce. Podczas przestawiania czasu z zimowego na letni w całej Europie oprócz Rosji, Białorusi i Islandii śpimy krócej. Zasadę tę stosuje się też w prawie w całych Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, czy Meksyku, a od niedawna na Kubie.

Koniec zmiany czasu na zimowy?

Sejmowa komisja administracji i spraw wewnętrznych poparła jednogłośnie projekt ustawy autorstwa PSL, który zakłada brak zmiany czasu na letni i zimowy. Czas letni miałby obowiązywać cały rok, od 1 października 2018 r.

Prezes PSL podkreślił na konferencji w Sejmie, że nie jest to finał prac, bo było to pierwsze czytanie.

Ale taka deklaracja wszystkich partii na komisji jest niesamowita, to się strasznie rzadko zdarza. Nie mogę powstrzymać radości, bo to jest jeden z niewielu projektów, który cieszy się takim poparciem społecznym i posłów.

– zaznaczył Władysław Kosiniak Kosiniak-Kamysz, lider PSL.

PSL motywowało swój projekt m.in. względami ekonomicznymi, zdrowotnymi i społecznymi.

W Polsce zmiana czasu została wprowadzona w okresie międzywojennym, następnie w latach 1946-1949 i 1957-1964.  Obecnie od 1977 roku obowiązuje zmiana. Czyżby rok 2018 przyniósł rewolucję?