- Aktualności
- Ostatnia modyfikacja:1 października 2017, 20:18
Zła jakość powietrza w Podegrodziu!
Monitoring jakości powietrza w gminie Podegrodzie
Od niedawna możemy monitorować jakość powietrza w naszej okolicy, gmina zamontowała i uruchomiła czujnik do badania stanu jakości powietrza. Lokalizacja czujnika znajduje się na budynku Urzędu Gminy Podegrodzie. Sensor pobiera następujące dane: stężenie pyłów zawieszonych PM2,5 oraz PM10, temperaturę powietrza w stopniach Celsjusza, wilgotność i ciśnienie. Dane te, automatycznie za pomocą systemu elektronicznego, są nanoszone na mapę online: https://map.airly.eu/pl/#latitude=49.57597&longitude=20.59415&id=536.
Dostęp do tych danych ma każdy użytkownik Internetu, a korzystanie z aplikacji nie wymaga rejestracji. Mieszkańcy mogą na bieżąco śledzić stan jakości powietrza w punkcie pomiarowym na terenie gminy. Punkty te na mapie są zaznaczone kolorami, od zielonego poprzez pomarańczowy do ciemnoczerwonego.
Co za aktywnością fizyczną na zewnątrz?
Zaczął się październik, sezon grzewczy i niestety nie mamy dobrych wiadomości, dzisiaj od godziny 19 w Podegrodziu nie ma czym oddychać – normy pyłu zawieszonego PM10 są przekroczone o prawie 300%, gorzej niż w naszej okolicy jest tylko w Starym Sączu. Na stronie, gdzie możemy sprawdzić stan powietrza widzimy informację, że lepiej pozostać dzisiaj w domu.
Można zauważyć, że w naszej gminie dużo osób dba o swoją aktywność fizyczną, również biegając w godzinach wieczornym, jednak czy bieganie przy takiej jakości powietrza jest na pewno dobre dla naszego zdrowia? Zdania są podzielone, jedni twierdzą, że korzyści wynikające z samego biegania są bardziej istotne dla naszego organizmu, inni natomiast otwarcie mówią, że bieganie w takich warunkach przynosi więcej strat niż pożytku dla naszego zdrowia.
Bieganie, podobnie jak każda inna aktywność fizyczna, zwiększa zapotrzebowanie organizmu na tlen. Oddech staje się głębszy, a więc do płuc trafia więcej powietrza, niż podczas spoczynku czy nawet zwykłego spaceru. Warto wspomnień tutaj o badaniach, które zostały przeprowadzone w Szkocji. Po godzinie jazdy na rowerze w powietrzu zanieczyszczonym spalinami u kolarzy zanotowano zmniejszenie przekroju żył i spadek pTA, czyli enzymu zapobiegającemu powstawaniu zakrzepów krwi. Zdaniem specjalistów wysoki poziom zanieczyszczenia powietrza w połączeniu ze sportem zwiększa ryzyko wystąpienia choroby niedokrwiennej serca oraz zmniejsza wydolność płuc i ogólną wydolność organizmu.
Przed rozpoczęciem biegu warto sprawdzić poziom zanieczyszczeń powietrza. Wartość, na którą powinniśmy zwrócić uwagę, to średniodobowa zawartość pyłu PM10 w powietrzu. Wartość powyżej 200 mikrogramów na metr sześcienny to stan alarmowy. Wtedy powinniśmy zrezygnować z biegania na „świeżym” powietrzu i wybrać inny rodzaj aktywności np. siłownię lub bieżnię, można też rozważyć bieganie w godzinach porannych, kiedy jakość powietrza w naszym rejonie jest zazwyczaj lepsza. Niektórzy twierdzą, że wartość PM10 powyżej 50 mikrogramów powinien już oznaczać rezygnację z treningu na świeżym powietrzu.
Aplikacja w smartfonie
Aplikację Airly informującą o jakości powietrza można również zainstalować w swoim smartfonie. Możemy ją bezpłatnie ściągnąć ze strony: https://play.google.com lub App Store (dla urządzeń Apple).