- Aktualności
- Ostatnia modyfikacja:27 października 2018, 17:26
„Za naszą wolność” – okolicznościowa kartka pocztowa z okazji uroczystości odtworzenia tablic na sądeckim zamku.
W Urzędzie Pocztowym w Starym Sączu wprowadzono do sprzedaży okolicznościową kartkę pocztowa, według projektu Leszka Konstantego. Nakład wynosi 600 sztuk. Jest to wspólne wydawnictwo Urzędu Miasta Nowego Sącza i Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania Partnerstwo dla Ziemi Sądeckiej.
Karta została wydana z okazji uroczystości, które odbędą się w Nowym Sączu 31 października. Wtedy to, w Basztę Kowalską sądeckiego zamku zostaną wmurowane odtworzone tablice z nazwiskami 194. żołnierzy I Pułku Strzelców Podhalańskich, poległych w latach 1918-1920. Przed II wojną światową, pod tablicami 15 sierpnia odbywały się uroczystości z okazji Dnia Żołnierza.
Program uroczystości:
- godz. 10.00 – msza św. w kościele św. Kazimierza
- godz. 11.00 – przemarsz uczestników pod Zamek Królewski (Baszta Kowalska)
- godz. 11.30 – uroczyste odsłonięcie odtworzonych tablic z nazwiskami 1. Pułku Strzelców Podhalańskich poległych w walkach o odzyskanie niepodległości w latach 1918 – 1920.
Swój udział w uroczystościach zadeklarowały 21. brygada Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa oraz Karpacki Oddział Straży Granicznej. Organizatorami październikowych wydarzeń jest: Prezydent Miasta Nowego Sącza Ryszard Nowak, Rada Miasta Nowego Sącza z jej przewodniczącym Januszem Kwiatkowskim na czele oraz Lokalna Grupa Działania „Partnerstwo dla Ziemi Sądeckiej”.
Powrót tablic na Zamek w Nowym Sączu – historia w skrócie
W latach 1918-1920 I Pułk Strzelców Podhalańskich zapisał piękną kartę bojową w walkach na Spiszu i Orawie, Śląsku Cieszyńskim (przeciwko Czechom), w Małopolsce Wschodniej (przeciwko Ukraińcom) i w wojnie z bolszewikami (wyprawa kijowska, kontruderzenie znad Wieprza, bitwa niemeńska). Dowodził nim wówczas płk Kazimierz Horoszkiewicz. Na pamiątkę tych wydarzeń na sztandarze pułku widniały nazwy miast: Kijów, Brześć, Grodno, Białystok.
Żołnierze 1 Pułku Strzelców Podhalańskich w latach 1918-1920, którzy zginęli w tych walkach zostali uhonorowani przez wojsko i społeczeństwo w 1934 roku w sierpniu, poprzez wmurowanie tablic poległych około 200 Żołnierzy z imienia i nazwiska na Zamku w Nowym Sączu. Na początku drugiej wojny światowej we wrześniu w 1939 roku, okupant niemiecki zniszczył tablice na Zamku, a na wprost tablic zniszczonych umieścił dwa groby niemieckich żołnierzy którzy zginęli podczas działań wojennych.
Ruiny zamku w Nowym Sączu, które zostały po wysadzeniu 18 stycznia 1945 r., w miejscu w którym znajdowały się tablice nie zostały uszkodzone. Baszta kowalska zamku została zrekonstruowana w latach 1950-51, a miejsce w których znajdowały się tablice zostało zamurowane.
Tak było do września 2018 roku, a obecnie w dniu 31 października 2018 roku repliki tablic powracają w pierwotne miejsce na zamek w Nowym Sączu – na 100-lecie odzyskania niepodległości Polski.
fot. http://sacz.fotopolska.eu