fot. www.muzeum.sacz.pl

Wystawa „Fotografował Wojciech Migacz z Gostwicy pow. Nowy Sącz”.

Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu zaprasza do Sądeckiego Parku Etnograficznego (szopa kieratowa z Krużlowej nr 13) na wystawę fotografii Wojciecha Migacza zatytułowaną „Fotografował Wojciech Migacz z Gostwicy pow. Nowy Sącz”.

Wystawa będzie prezentowana od 27 września – 1 grudnia 2019 r., Sądecki Park Etnograficzny, ul. Długoszowskiego 83b. Wystawę będzie można obejrzeć również w Muzeum Lachów Sądeckich w Podegrodziu w połowie grudnia (szczegółowy termin zostanie podany później).

Kim był Wojciech Migacz?

Wojciech Migacz urodził się 7 września 1874 roku w zamożnej rodzinie chłopskiej Józefa i Marii z domu Szczygieł. W 1890 r. ukończył ludową szkołę powszechną w Gostwicy. Od 1890 do 1894 r., uczęszczał do Cesarsko-Królewskiej Szkoły Przemysłu Drzewnego w Zakopanem, w której uzyskał specjalność tokarza i snycerza. Fotografować nauczył się podczas edukacji w Zakopanem.  W 1902 r. powrócił na stałe do Gostwicy. Zmarł 24 grudnia 1944 roku.

Fotografia była dla niego nie tylko pasją, ale także źródłem utrzymania. W latach II Rzeczpospolitej fotografował bardzo dużo. Na ten okres datowana jest większość posiadanych przez Muzeum zdjęć Wojciecha Migacza, głównie ślubnych i pogrzebowych oraz indywidualnych portretów, robionych przeważnie na zamówienie. Kolekcja fotografii i negatywów Wojciecha Migacza obrazuje różne aspekty życia Lachów: zabudowę wsi, całoroczny cykl zajęć rolniczych i różne prace w gospodarstwie (np. orka, siew, żniwa, wykopki, budowa chałupy chłopskiej, wyrąb drzew), spotkania towarzyskie i rodzinne (wycieczki, zabawy strażackie, wesela, chrzciny, pogrzeby) zwyczaje i obrzędy doroczne (np. Boże Narodzenie, Niedziela Palmowa) oraz działalność kulturalną. W zbiorze Migacza dominują pamiątkowe fotografie rodzinne i zbiorowe. Odzwierciedlają one więź rodzinną i wiejską.

Wojciech Migacz fotografował głównie chłopów, zarówno biednych jak i bogatych, nieco rzadziej wiejską inteligencję. Natomiast na początku lat dwudziestych zaczął wykonywać już zdjęcia z różnych wydarzeń, które mają charakter reportażowy, np. przejazd W. Witosa ulicami Nowego Sącza w 1921 r. procesja z obrazem Przemienienia Pańskiego w Nowym Sączu w 1930 r. Jednym z tematów, który rzadziej przedstawiał Wojciech Migacz na fotografii był pejzaż. Tym bardziej cenne, ze względu na wartości ikonograficzne, są zdjęcia krajobrazów Gostwicy z chłopskimi chatami pod strzechą i polami ułożonymi w charakterystyczne pasy.

Fotografie Wojciecha Migacza oddają przemiany cywilizacyjne na sądeckiej wsi, ewolucję stroju ludowego, wpływ mody miejskiej, wzrost kontaktów wsi z miastem. Wojciech Migacz jest jedynym znanym do tej pory fotografem reprezentującym unikalny nurt chłopski w sądeckiej fotografii. Dzięki pozostawionej spuściźnie fotograficznej o dużej wartości dokumentacyjnej, zarówno historycznej jak i ikonograficznej, wyróżnia się spośród innych fotografów chłopskiego pochodzenia w Polsce. Obecnie w zbiorach Muzeum w Nowym Sączu zinwentaryzowano 787 sztuk fotografii i 1205 sztuk negatywów autorstwa Wojciecha Migacza, które zostały nabyte po II wojnie światowej, głównie w latach osiemdziesiątych, od siostrzenicy fotografa, Zofii Bodziony, mieszkającej w Gostwicy.

Zmarł 24 grudnia 1944 roku.

źródło: Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu