- Podegrodzie wczoraj i dziś
- Ostatnia modyfikacja:27 stycznia 2022, 09:14
Wspomnienie o Janie Oleksym na wystawie w Muzeum Historii Polski
Muzeum Historii Polski zorganizowało akcję #MojaPamiątka, która opowiada o wydarzeniach z naszej historii od XIX w. po czasy współczesne. Akcja skierowana została do osób po 60. roku życia i zachęcała do podzielenia się swoim wspomnieniem. Punktem wyjścia do opowieści było zdjęcie, dokument lub film wideo z domowego archiwum. Akcja powstała z inicjatywy Mateusza Morawieckiego, Prezesa Rady Ministrów.
Do Muzeum wpłynęło prawie 400 prac. Wśród nich najczęstszą formą są wspomnienia odwołujące się do historii rodziny lub konkretnego wydarzenia. Na stronie Muzeum Historii Polski fragmenty prac publikowane są chronologicznie. Poprzez nadesłane do Muzeum pamiątki, wspomnienia, dokumenty w wystawie opowiadana jest historia Polski z perspektywy losów pojedynczych osób i rodzin.
Na wystawie przedstawiona została praca Tadeusza Oleksego (mieszkańca Brzeznej) na temat swego ojca – Jana Oleksego.
Jan Oleksy jako ochotnik wojny polsko-bolszewickiej przeszedł szlak bojowy 2. Pułku Strzelców Podhalańskich. 23 lutego 1922 roku został odznaczony Krzyżem Walecznych przez Ministra Spraw Wojskowych Generała-Porucznika Kazimierza Sosnkowskiego.
Odznaczył się również w czasie ataku bolszewickiego na Kuźnicę dnia 23 września 1920 roku, gdy celowniczy kapral Leśniak Stanisław w czasie ataku został śmiertelnie ranny, st. strzelec Oleksy zastąpił go mimo silnego ognia artylerii i zamieszania z powodu utraty celowniczego. Wywiązał się ze swego zadania bardzo dobrze, celnym ogniem z karabinu maszynowego zadał nieprzyjacielowi wielkie straty. Wytrwał na swym stanowisku aż do końca. Dopiero na rozkaz swego dowódcy cofnął się, unosząc z pola walki ciężko rannego celowniczego.
Jan Oleksy do końca swojego życia mówił o złu jakie niesie ze sobą wojna i o złu w jakim znajdowała się Polska będąc zniewolona komunizmem. Zmarł w 1956 roku. Został pochowany w Nowym Sączu na Cmentarzu Gołąbkowice. Zgodnie z jego wolą do piersi przypięty miał „Krzyż Walecznych”.
Za udział w akcji #MojaPamiątka Tadeusz Oleksy otrzymał podziękowanie od Dyrektora Muzeum Historii Polski Roberta Kostro oraz od Prezesa Rady Ministrów – Mateusza Morawieckiego.