- Edukacja
- Ostatnia modyfikacja:17 grudnia 2019, 09:00
„Tak wyglądał stan wojenny” – szkolne dni z historią w Brzeznej
Od początku roku szkolnego w Szkole Podstawowej w Brzeznej realizowany jest projekt pod nazwą „Szkolne dni z historią.”
Zaplanowane zostały działania zmierzające do wzbudzenia zainteresowania uczniów historią.
I edycja, o której już pisaliśmy, to 80 rocznica wybuchu II wojny światowej i widowisko słowno –muzyczne. Z okazji rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce w w naszej szkole dnia 6 grudnia 2019r., odbyły się warsztaty historyczne „Tak wyglądał stan wojenny”. Zajęcia dla uczniów naszej szkoły poprowadziła nauczycielka historii p. S. Bodziony. W toku zajęć obecni na sali uczniowie zapoznali się z podstawową faktografią dotyczącą okoliczności wprowadzenia stanu wojennego oraz jego konsekwencjami.
Dzieci i młodzież, która wzięła udział w warsztatach, musiała wykazać się umiejętnością współpracy, czy sprawnością manualną oraz bystrością umysłu w podejmowaniu działań. Dopełnieniem warsztatów z 6 grudnia była wystawa czasowa pt. „Oblicza stanu wojennego” wykonana przez uczniów klas VI – VIII. Uczniowie byli bardzo zainteresowani, pojawiły się pytania dotyczące obejrzanej wystawy. Finał 2 edycji Szkolnych Dni Historii odbył się 13 grudnia 2019 r. i był to interaktywny konkurs wiedzy historycznej. Spotkanie rozpoczęto słowami „Wyjmijcie smartfony, otwórzcie tablety i laptopy” -a to przecież marzenie niejednego ucznia. Po zalogowaniu się uczniów biorących udział w konkursie na platformie nastąpiło rozwiązywanie quizów historycznych. Gry edukacyjne z wykorzystaniem platformy Kahoot – zaintrygowały uczniów i wciągnęły ich w zabawę. Uczniowie z pełnym zaangażowaniem rozwiązywali zadania. Bawili się świetnie podczas rozwiązywania quizu, byli zainteresowani pytaniami, uczyli się poprzez działanie i przede wszystkim czerpali z niej przyjemność. Zdobywcy czołowych miejsc otrzymali słodkie upominki,.
Uczniowie zostali zachęceni do wzięcia udziału w akcji społeczno – edukacyjnej: „Ofiarom stanu wojennego. Zapal światło Wolności” dla upamiętnienia tragicznych wydarzeń sprzed 38 lat. Wszyscy zostali zachęceni do zapalenia świec w swoich oknach. Internauci mogli zapalić wirtualne Światła Wolności na stronie IPN.
SP Brzezna