Spotkanie miłośników gwary w OSP Niskowa

W remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Niskowej odbył się konkurs Lachoskie Godonie, w którym wzięło udział 15 uczestników. Organizatorami byli Społeczno-Kulturalne Towarzystwo „Sądeczanin” i Stowarzyszenie Lachów Sądeckich w Podegrodziu z siedzibą w Niskowej. Pomysłodawcą konkursu był Jan Smoleń – prezes OSP w Niskowej.

Konkurs skierowany skierowany był do mieszkańców gmin, które swym obszarem obejmują historyczne i geograficzne ziemie zamieszkałe przez Lachów Sądeckich. Konkurs polega na trafnym odwzorowaniu piękna gwary lachów sądeckich w języku mówionym. Dopuszczalne formy: ballady, gawędy, opowiadania i inne. Tematyka może dotyczyć legend, zwyczajów, obrzędów i innych elementów folkloru.

Rywalizacja rozgrywała się w trzech kategoriach wiekowych:

  • dziecięca – do lat 13,
  • młodzieżowa – od 14 do 20 lat
  • oraz dorosła – powyżej 20 lat.

Finał Lachoskiego Godonia odbył się 28 lipca w remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Niskowej. Laureaci kategorii młodzieżowej i dorosłej będą uczestniczyć w ogólnopolskim konkursie Sabałowe Bajania, młodzież i dzieci otrzymają dodatkowo stypendium im. Braci Potoczków, natomiast dla dorosłych przygotowano cenne nagrody rzeczowe.

Jury w składzie: Zenon Szewczyk (doktor językoznawstwa, filolog, autor m.in. „Słownika Gwary Lachów Sądeckich”, Zofia Skwarło ( specjalistka w zakresie kultury ludowej w Małopolskim Centrum Kultury Sokół w Nowym Sączu oraz Monika Kurzeja ( specjalistka badań terenowych i dokumentowania niematerialnego dziedzictwa kulturowego w MCK Sokół, zajmująca się tematem gwary) zadecydowali o tym, kto wygra tegoroczną edycję Lachoskiego Godonia.

W kategorii najmłodszych uczestników pierwsze miejsce zajęła Nicola Olchawa ze Stadeł, tym samym otrzymując prawo udziału w najbliższym ogólnopolskim Konkursie Gawędziarzy, Instrumentalistów, Śpiewaków, Drużbów i Starostów Weselnych Sabałowe Bajania w Bukowinie Tatrzańskiej. Drugie miejsce zajęła Julita Nakielska, a trzecie miejsce zdobył Filip Mółka z Mszalnicy.

W kategorii młodzieżowej jury nie przyznało nikomu trzeciego miejsca, zamiast tego członkowie jury wybrali dwie osoby na miejsce drugie. Laureatami drugich miejsc zostali Jakub Pajor z Podegrodzia oraz Dominik Siedlarz z Boguszy. Pierwsze miejsce zajął natomiast Grzegorz Szabla z Naszacowic – otrzymał tym samym kwalifikację na Festiwal Kultury w Bukowinie Tatrzańskiej.

W trzeciej kategorii wiekowej jury podjęło następującą decyzję: trzecie miejsce otrzymała Janina Morzywołek ze Stadeł, na drugim miejscu uplasował się – Antoni Potoniec z Olszany – stały uczestnik konkursu Lachowskie Godonie. Zwycięzcą został Tadeusz Wielgus z Nowego Sącza.

Na koniec wyróżniono jeszcze dwie osoby: Julitę Nakielską oraz Antoniego Potońca, którzy zostali uhonorowani przez Martę Mordarską – dyrektora Małopolskiego PFRON nagrodami specjalnymi.

Nagrodami w konkursie są stypendia artystyczne im. Braci Potoczków na łączną pulę 2600 zł oraz atrakcyjne nagrody rzeczowe. Zwycięzcy w kategorii młodzieżowej i dorosłej otrzymują ponadto kwalifikację do udziału w
Ogólnopolskim Konkursie Gawędziarzy, Instrumentalistów, Śpiewaków, Drużbów i Starostów Weselnych „Sabałowe Bajania 2018” w Bukowinie Tatrzańskiej.

źródło: foto: sadeczanin.pl