- Podegrodzie wczoraj i dziś
- Ostatnia modyfikacja:22 sierpnia 2021, 10:58
Rocznica śmierci Antoniego Konstantego z Podegrodzia, który walczył w Normandii w sierpniu 1944 r.
W 1944 r. Dywizja Pancerna dowodzona przez gen. Stanisława Maczka brała udział w inwazji sił alianckich w Normandii, największej operacji desantowej w historii. Dywizja ta odegrała znaczącą rolę w bitwie pod Falaise, zamykając okrążenie wokół niemieckich 7. Armii i 5. Armii Pancernej w tzw. „kotle”. Uczestniczyła także w wyzwalaniu Bredy oraz zdobyciu Wilhelmshaven.
Inwazja w Normandii była sukcesem Polaków, którzy dokonali cudu w bitwie pod Falaise, a Bredę wyzwolili bez ani jednej ofiary cywilnej.
– Idąc do pierwszej bitwy będziecie żądali rachunku za całe 5 lat tej wojny – za Warszawę, za Kutno, za Westerplatte i za setki i tysiące bezbronnych ofiar, które zginęły z ręki zaborcy. Zażądamy rachunku za każde polskie życie, które zabrali nam Niemcy.
– mówił do swoich żołnierzy przed wejściem do walki generał Maczek.
Dwóch mieszkańców dywizji gen. Stanisława Maczka pochodziło z Podegrodzia (byli kuzynami). Jan Konstanty spod Lipy – przeżył wojnę i osiedlił sie w Anglii, Antoni Konstanty zginął w Normandii 20 sierpnia 1944 roku.
Podporucznik Antoni Konstanty ur. 29 listopada 1912 r. w Podegrodziu (8 Batalion Strzelców) poległ dn. 20 sierpnia 1944 r. w Coudehart w Normandii. Został pochowany na Cmentarzu: PCW Langannerie w kwaterze 14. Był synem założyciela kasy Stefczyka w Podegrodziu Józefa Konstantego. W filmie poniżej są zamieszczone materiały tj. korespondencja od kolegów Antoniego Konstantego, którzy razem walczyli w Normandii, przesłane z Belgii do Józefa Konstantego z Podegrodzia oraz zdjęcia Jana Konstantego z archiwum rodzinnego Andrzeja Konstantego.
„Żołnierz polski walczy o wolność wszystkich narodów,
Ale umiera tylko dla Polski. ”
– gen. Stanisław Maczek.
Stanisław Maczek, wielki Generał, o którym Polska przypomniała sobie jako ostatnia
Przez wiele lat stał za barem w jednym z hoteli w Edynburgu. Na jego cześć wybudowano 300 pomników i tablic pamiątkowych w Europie, a w Polsce tylko jeden, do tego postawiony najpóźniej.
26 września 1946 r. rząd PRL podjął haniebną decyzję o pozbawieniu generała Stanisława Maczka obywatelstwa polskiego i stopnia generała. Generał, tak jak wielu jego żołnierzy, po wojnie został na emigracji. Za odebranie mu obywatelstwa próbowano przeprosić Generała przez ówczesnego premiera Mieczysława Rakowskiego (dopiero w 1989 r.) Sytuacja w jakiej znaleźli się polscy żołnierze po II wojnie światowej w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie to jedna z najsmutniejszych i najbardziej niesprawiedliwych kart w dziejach naszego kraju. Wieczna chwała im i cześć.
Stowarzyszenie LGD Partnerstwo Dla Ziemi Sądeckiej wciąż szuka rodzin z Sądecczyzny, których krewni walczyli pod dowództwem gen. Maczka.
źródło, video: Stow. LGD Partnerstwo Dla Ziemi Sądeckiej