Przedstawiciele gminy Podegrodzie na obchodach 341. rocznicy Odsieczy Wiedeńskiej

Na obchodach 341. rocznicy Odsieczy Wiedeńskiej, które odbyły się 8 września 2024 roku, Gminę Podegrodzie reprezentowały dwa sztandary: Sztandar Szkoły Podstawowej im. św. Ojca Stanisława Papczyńskiego z Podegrodzia oraz Sztandar Szkoły Podstawowej im. Jana III Sobieskiego z Brzeznej.

Uroczysta Msza Święta w kościele pw. św. Józefa, Polskim Sanktuarium Narodowym na Kahlenbergu w Wiedniu, była celebrowana przez arcybiskupa Adriana Galbasa.

Delegacja kieruje podziękowania do Rektora Kościoła, księdza Romana Krekora, oraz do Polonii wiedeńskiej za niezwykle serdeczną gościnę i ciepłe przyjęcie.

W skład delegacji z Podegrodzia weszli:

  • Jan Plata,
  • Piotr Plata (Brzezna),
  • Arkadiusz Gomółka (Gostwica),
  • Stanisława Tobiasz (Juraszowa),
  • Nauczyciele z Brzeznej: Sabina Laciuga, Stanisława Bodziony, Władysław Kozik.

Podczas uroczystości odbyło się wspólne upamiętnienie Wiktorii Wiedeńskiej z członkami delegacji z Zakopanego, w tym przedstawicielami Związku Podhalan przy Sanktuarium Maryjnym na Krzeptówkach.

Do Wiednia przybyła również druga delegacja z Nowego Sącza, Riders OF IPA CHAPTER Nowy Sącz, której wyjazd zorganizował prezydent Piotr Klimek. Ta grupa motocyklowa oddaje hołd polskim miejscom pamięci narodowej, zarówno w kraju, jak i za granicą.

Warto również podkreślić, że lider grupy inicjatywnej z Podegrodzia, Jan Plata, przekazał upominki związane z historią Gminy Podegrodzie księdzu Romanowi Krekorowi, prezesowi IPN Karolowi Nawrockiemu oraz Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Hannie Wróblewskiej.

Grupa Inicjatywna z Podegrodzia skierowała także oficjalne pismo do Ministra Kultury, wnioskując o utworzenie na Kahlenbergu w kościele pw. św. Józefa oddziału Muzeum Narodowego w Krakowie, aby upamiętnić znaczenie tego miejsca w historii Polski.

Zainteresowanie Odsieczą Wiedeńską rośnie wśród górali. 8 sierpnia 2024 roku odbyło się spotkanie oddziału Związku Podhalan z Zakopanego z Janem Platą w kościele św. Józefa na Kahlenbergu, przy obrazie przedstawiającym Świętego Ojca Stanisława Papczyńskiego i Jana III Sobieskiego.