- Aktualności
- Ostatnia modyfikacja:17 listopada 2017, 19:17
Co w Podegrodziu zmieniło się na lepsze?
„Razem zmieniamy gminę Podegrodzie” to hasło z jakim w wyborach samorządowych trzy lata temu startowała Małgorzata Gromala. W starciu ze Stanisławem Łatką, kandydatem PiS, z dużą przewagą obroniła fotel wójta. Zdobyła ponad 4000 głosów, gdy konkurent miał ich 1400.
Pani wójt mówi, że wiele rzeczy udało się zrealizować. Do takich najważniejszych zadań, które były kontynuacją poprzedniej kadencji należą: budowa kanalizacji, wodociągów, oczyszczalni ścieków. Było również wiele inwestycji w różnych miejscowościach związanych z aktywnością społeczną. Mianowice udało się wybudować place zabaw przy wszystkich szkołach podstawowych, remizach strażackich. Wykonanych zostało kilka boisk sportowych – praktycznie przy każdej szkole jest boisko sportowe. Ostatnio zrealizowano w tym roku boisko w Olszanie i w Długołęce Świerkli. Udało się wybudować dwie sale gimnastyczne. Jedna w Gostwicy, a druga w Długołęce Świerkli. Ważnym zadaniem, które było praktycznie rozpoczęte w poprzedniej kadencji,a kończone teraz, to budowa żłobka, przedszkola oraz gminnej biblioteki. Również inwestowano w remizy strażacki. Co roku gmina korzysta z programu „Małopolskie Remizy”.
Co warte jest podkreślenia, to fakt, iż wszystko udało się osiągnąć z wykorzystaniem środków zewnętrznych, co minimalizuje koszty ponoszone przez gminę.
Jak mówi wójt gminy:
Nigdy nie było żadnej inwestycji na terenie naszej gminy, która nie byłaby dofinansowana ze środków zewnętrznych. Większość realizowana jest właśnie ze środków pomocowych i taką najważniejszą inwestycją była długo oczekiwana w Podegrodziu budowa kanalizacji. Wspólnie z wójtem z Chełmca otrzymaliśmy około 70 milionów złotych na to zadanie, więc udało się zakończyć budowę kanalizacji w aglomeracji. Dodatkowo takimi środkami pomocowymi są programy rozwoju obszarów wiejskich. Z tych programów odnawialiśmy centra miejscowości. Dodatkowo w ramach tych programów również pozyskaliśmy środki na drogi. Również z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska udało nam się pozyskać środki na termomodernizację obiektów publicznych. Na terenie naszej gminy wszystkie szkoły poddane są termomodernizacji, ośrodek zdrowia w Podegrodziu, niektóre remizy, więc koszty utrzymania tych obiektów znacznie się obniżyły. Ponadto remont urzędu przeprowadzony został w ramach niskiej emisji, czyli założenie solarów czy wymiana centralnego ogrzewania sfinansowana była z tych programów. Skorzystaliśmy również ze środków dla mieszkańców na założenie solarów. Teraz korzystamy ze środków na wymianę pieców centralnego ogrzewania. Budynki za mojej kadencji zostały wybudowane w systemie pasywnym, czyli pozyskujemy ciepło z wnętrza ziemi.
Również sołtys wsi Brzezna, Jerzy Jasiński zadowolony jest ze zmian jakie nastąpiły w gminie. Podkreśla on, iż w samej Brzeznej wcześnie były zrobione dwie duże drogi (pierwsza od centrum wsi na Strzyganiec, druga na Litacz), a w tym roku wykonane zostały cztery. Wylicza też, że zrobiony został plac zabaw przy Szkole Podstawowej w Brzeznej, a w samej szkole zrobiona jest termomodernizacja. Natomiast przy Szkole Podstawowej w Brzeznej Litaczu wykonane zostało boisko wielofunkcyjne oraz plac zabaw. Powstała też siłownia na świeżym powietrzu. Sołtys wspomina też o inwestycjach na przyszłość, tzn. budowie nowego ośrodka zdrowia. Wyraża on nadzieję, iż na koniec przyszłego roku mieszkańcy będą mogli już korzystać z nowego ośrodka. Ogłoszony już jest przetarg na rozburzenie starego ośrodka i rozpocznie się budowa nowego.
Czego jeszcze potrzebują mieszkańcy gminy?
Reporter Radia RDN zapytał również mieszkańców o to, czego życzyliby sobie od władz gminy. Jedno z pytań dotyczyło terminu poprowadzenia w gminie instalacji gazowej.
Wójt Małgorzata Gromala odpowiada:
To jest jeden z problemów. Jeżeli chodzi o gazyfikację gminy, staramy się o to od dłuższego czasu. Planowane jest przejście przez Dunajec do Podrzecza z rozgałęzieniami w stronę Świniarska i Podegrodzia. To jest priorytet naszych działań teraz.
Natomiast mieszkańcy Olszanki dopytują się chodniki, których w tej miejscowości bardzo brakuje. Wójt podkreśla, iż chodniki jak i budowa dróg stanowią ciągły problem w gminie, więc sporo środków przeznaczanych jest na ten cel. Żeby je sfinansować gmina korzysta z różnego rodzaju dotacji. Dobrym programem, który realizowany był od początku kadencji pani wójt jest Przebudowa Dróg z Narodowego Funduszu i właśnie w ramach tego programu zostały wybudowane w gminie 4 duże drogi. Włodarz gminy podkreśla, iż mając na uwagę bezpieczeństwo mieszkańców, temat chodników cały czas jest poruszany. Przy większości dróg gminnych, tam gdzie jest wymagana budowa chodników, gdzie jest duże skupisko ludzi, chodniki zostaną wybudowane. Pani wójt podkreśla, że problem stanowią tutaj drogi powiatowe, ponieważ budowa chodnika przy takiej drodze, to zadanie powiatu. Gmina nie za bardzo może inwestować w budowę tych chodników. Jednak podkreśla, iż dzięki dobrej współpracy z panem starostą już udało wybudować się dużo chodników przy drogach powiatowych.
Drogi, chodniki, kanalizacja i boiska to nie wszystko. Zmieniła się także oświata.
Pani Krystyna Dąbrowska, dyrektor Szkoły Podstawowej w Podegrodziu, wypowiada się w sprawie nakładów gospodarczych w oświecie:
Pani wójt, która kiedyś byłą nauczycielem, dyrektorem rozumie potrzeby oświaty. Wie, że to jest inwestycja, która procentować będzie w przyszłości. W związku z tym mamy duże szanse na wyposażenie szkół w nowoczesne pomoce dydaktyczne, te które służą podnoszeniu jakości pracy szkoły, ale równocześnie nasze budynki są zarówno wewnętrznie jak i zewnętrznie bardzo ładne. I też otoczone są obiektami sportowymi.
Redaktor RDN podkreśla, iż w Podegrodziu wszystko się zmienia, ale na szczęście kultura pozostaje ta sama od wieków lub przynajmniej od dziesiątków lat. W kolebce lachów jubileusz swojego osiemdziesięciolecia wkrótce będzie obchodził Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Podegrodzie”. W Gminnym Ośrodku Kultury organizowane są między innym dwa bardzo ważne dla polskiego folkloru wydarzenia. Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Krzysztof Bodziony wymienia:
Pastuszkowe Kolędowanie to jest taki ogólnopolski przegląd dziecięcych i młodzieżowych grup kolędniczych, które wspólnie z MCK Sokół organizujemy od 21 lat. Następną dużą imprezą jest Drużbacka. W tamtym roku była jubileuszowa 35. Od dwudziestu lat ta Drużbacka, czyli konkurs muzyki, instrumentalistów i śpiewaków ludowych, drużbów weselnych odbywa się w Podegrodziu.
Jak podsumowuje Radio RDN, w Podegrodziu w ciągu ostatnich lat wiele się w gminie zmieniło na lepsze i jest dobra wola ku temu, żeby działo się tu jeszcze więcej.
źródło: RDN Małopolska