Podegrodzie. Relacja z 50-lecia pracy twórczej Kazimierza Basty

4 października 2019 roku o godzinie 18.00 w sali Gminnego Ośrodka Kultury w Podegrodziu rozpoczęło się spotkanie z okazji 50-lecia pracy twórczej artysty ludowego-rzeźbiarza Kazimierza Basty. Na spotkanie przybyło wielu znamienitych gości.

Na spotkaniu nie mogło zabraknąć przedstawicieli samorządu gminy Podegrodzie. Gratulacje jubilatowi składał wójt Stanisława Banach, zastępca wójta Stanisław Mazur oraz przewodniczący Rady Gminy Józef Kotarba. Na spotkaniu pojawili się także m. in. starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski, poseł na Sejm RP Jan Duda, burmistrz Starego Sącza Jacek Lelek, wójt gminy Łącko Jan Dziedzina, Zastępca Komendanta Miejskiego PSP w Nowym Sączu Paweł Motyka, dyrektor Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu Robert Ślusarek.

Kazimierz Basta mieszka i tworzy w swojej rodzinnej wsi Stadła. Podstawowym tematem jego prac są motywy związane z folklorem Lachów. Są to na przykład scenki przy kiszeniu kapusty oraz tematy religijne czyli przedstawianie Matki Boskiej, Jezusa na krzyżu, Ostatniej Wieczerzy, a zwłaszcza Chrystusa Frasobliwego.

Jego prace są prezentowane w muzeach w Toruniu, Krakowie i Nowym Sączu. Chętnie kupują je też prywatni kolekcjonerzy z USA, Kanady i Argentyny.

Proszę mi wierzyć, znam całą Polskę, Pomorze, Kujawy, Dolny i Górny Śląsk, ale Sądecczyzna jest tak napiętnowana kulturą, jedyną wartością jaką możemy tu sprzedać jest kultura, ta ludowa. Tyle fajnych zespołów regionalnych, tyle fajnych imprez. (…), Stary Sącz, jarmark rzemiosła, nie mówiąc o Łącku, nie mówiąc o naszym Podegrodziu, które tak tętnią tą kulturą, są szkółki ludowe (…) naprawdę mamy się czym pochwalić. Ludzie potrzebują tego (kultury), tak jak człowiek czystego powietrza, jak ryba wody, tak zapotrzebowanie na tę kulturę ludową jest nadal, na ten folklor, na to co nas otacza. Ludzie żyją tą kulturą i to jest kapitalne, z tego się należy niezmiernie cieszyć. Ja jestem pod wielkim wrażeniem i dopóki mi dobry Bog dopomoże, żona wytrzyma, synowa, którą strasznie pozdrawiam.. to będę rzeźbił, będę strugał, będziemy jeździć, bo warto się poświęcić dla drugiego człowieka..

Ja nigdy nie pisałem się jako jakiś artysta, czy twórca, Pietrzak powiedział kiedyś, że każdy śpiewać może, trochę lepiej lub trochę gorzej.. no więc ja jestem tak pośrodku. A na koniec tego mojego wystąpienia chciałem po prostu jeszcze raz powiedzieć taki fajny cytat, tam gdzie jest muzyka i śpiew tam mają dobre serca, są dobrzy ludzie i właśnie w tych klimatach serdeczności, w klimatach przyjaźni, serdecznie wszystkim dziękuję.

– mówił nie kryjąc wzruszenia Kazimierz Basta.

(…) Przede wszystkim stara się trafiać do drugiego człowieka poprzez sztukę, poprzez rzeźbę. W tej rzeźbie można odczytywać to, co najważniejsze dla człowieka, jego uczucia, myśli, przekonania. Ma do tego dar i ten dar świetnie wykorzystuje w swoim życiu. Półwiecze, drodzy Państwo, za to Ci Kazimierzu serdecznie dziękuję, za Twoją pracę, za oddanie dla ludzi, dla otoczenia (…) Dzięki m. in. Kazimierzowi szkoła w Stadłach istnieje – to trzeba tutaj szczególnie zaznaczyć. Jeszcze raz serdecznie dziękuję, życzę Ci dalszej, wspaniałej pracy i rozsławiania, bo rozsławiasz imię Podegrodzia, naszej gminy, Sądecczyzny, powiatu nie tylko w Polsce, ale również w innych krajach, poza naszymi granicami…

– dziękował jubilatowi wójt gminy Podegrodzie Stanisław Banach.

Kazimierzu, to co robisz myślę, że dla nas wszystkich jest niezmiernie ważne. To tradycja, to kultura, że nie wspomnę,  jak tu słyszałem – Ty, jak człowiek orkiestra, od kielni przy budowie do dłuta rzeźbiarskiego. I niech tak zostanie. Nie spiesz się na tą emeryturę. Pracuj jak najdłużej, bo jesteś nam potrzebny.

– mówił poseł Jan Duda.

– Proszę przyjąć gratulacje oraz wyrazy najwyższego uznania z powodu tak pięknego jubileuszu. Pana wieloletnie zaangażowanie oraz wkład w promocję kultury Lachowskiej zasługuje na wielki szacunek. Jestem pełen podziwu dla siły, z jaką realizuje pan niestrudzenie swoją misję. Życzę zdrowia i jeszcze wielu sukcesów artystycznych.

– gratulował starosta Marek Kwiatkowski.

Starosta podkreślił, że kultura i tradycja mają wielkie znaczenie w zachowaniu tożsamości. Przypomniał, że m.in. dzięki tym wartościom udało się Polsce odzyskać niepodległość po 123 latach niewoli.

Pełna galeria zdjęć jest dostępna na naszym profilu w serwisie facebook.