Plaga nietrzeźwych kierowców na drogach Sądecczyzny. Policjanci przestrzegają.

Nietrzeźwi kierowcy stanowią poważne zagrożenie nie tylko dla siebie, ale także dla innych uczestników ruchu drogowego. Często są sprawcami kolizji i wypadków, które niejednokrotnie kończą się tragicznie. Jazda samochodem pod wpływem alkoholu to kompletny brak odpowiedzialności. Jego obecność w organizmie wpływa negatywnie na koncentrację i refleks, o czym przekonali się kierowcy, którzy w ostatnim czasie na „podwójnym gazie” przemierzali sądeckie drogi.

W sobotę, 12 października 2019 roku, po godzinie 18 w miejscowości Librantowa pijany kierowca uszkodził bramę wjazdową do jednej z posesji, a następnie uderzył w zaparkowany samochód. Po zdarzeniu 38-letni mężczyzna… zasnął w swoim pojeździe. Kiedy policjanci przybyli na miejsce i mężczyzna został przebadany na trzeźwość, okazało się, że miał w organizmie 2,8 promila alkoholu.

Dwa dni później, po godzinie 22 w Krynicy-Zdroju policjanci zatrzymali kobietę kierującą samochodem marki Seat, która prowadziła swój pojazd, mimo że w organizmie miała ponad 3 promile alkoholu!

Z kolei 20 października około godziny 17:30 policjanci Komisariatu Policji w Grybowie zatrzymali do kontroli drogowej 55-letniego kierowcę, który kierował volkswagenem mając w organizmie 2,1 promila alkoholu.

Następnego dnia nietrzeźwy kierowca fiata przejeżdżając przed godziną 19 przez miejscowość Rożnów zjechał z drogi i uderzył w betonowy przepust. Jak wykazały badania wykonane w szpitalu, mężczyzna miał 2,8 promila alkoholu w organizmie.

Tego samego dnia, około godziny 21:30 w Rdziostowie kierujący volkswagenem zjeżdżając ze wzniesienia stracił panowanie nad pojazdem i w efekcie doprowadził do jego wywrócenia. Jak się okazało 25-latek miał 2 promile alkoholu w organizmie. On i podróżująca z nim pasażerka zostali przewiezieni do szpitala.

Teraz o wymiarze kary dla niefrasobliwych kierowców zdecyduje sąd. Mogą jednak mówić o sporym szczęściu, ponieważ przez ich lekkomyślne zachowanie nie doszło do tragedii na drodze…

Policjanci przestrzegają – na drogach nie ma miejsca dla nietrzeźwych kierowców!

Przypomnijmy, dozwolona ilość alkoholu w organizmie, z którą można usiąść za kierownicą, to do 0,2 promila. Osoby, które przekroczą ten próg muszą liczyć się poważnymi konsekwencjami. Kierowca ze stężeniem alkoholu we krwi między 0,2 i 0,5 promila popełnia wykroczenie. Karą za takie wykroczenie jest utrata prawa jazdy na co najmniej 6 miesięcy, o czym decyduje sąd, oraz 5 tysięcy złotych grzywny.

Kierujący, który ma powyżej 0,5 promila alkoholu w organizmie popełnia przestępstwo prowadzenia pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości. W takim przypadku sąd może orzec karę grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do 2 lat. Jeżeli sprawca dopuścił się tego czynu np. w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych w związku ze skazaniem za to przestępstwo, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Dodatkowo sąd obligatoryjnie orzeka zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres od 3 do 15 lat. Jeśli kierując pojazdem w stanie nietrzeźwości sprawca spowodował wypadek, w którym są zabici lub ciężko ranni, trafi do więzienia na minimum 2 lata, a kara nie będzie mogła być zawieszona. Ponadto sąd może orzec dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Oprócz powyższego sąd orzeka również świadczenie pieniężne na rzecz instytucji lub organizacji społecznych zajmujących się pomocą ofiarom wypadków drogowych.

Kiedy podróżujesz z pijanym kierowcą, jesteś współodpowiedzialny!

Jeśli widzisz, że nietrzeźwy chce wsiąść za kierownicę pojazdu i odjechać, nie pozwól na to! Nie zgadzaj się również na podróż z pijanym kierowcą. Pamiętaj, że pasażer, który świadomy stanu kierowcy nie powstrzymuje go przed prowadzeniem pojazdu, w pewnym stopniu jest współodpowiedzialny za wypadek. Powinien mieć świadomość, że ryzykuje nie tylko utratą życia i zdrowia, ale także nie należy mu się odszkodowanie w pełnej kwocie.

Ponadto, niezwłocznie powiadom Policję, jeśli kiedykolwiek zauważysz dziwne zachowanie kierowcy na drodze (np. jedzie „wężykiem”, zajeżdża innym drogę, ostro hamuje itp.), które może świadczyć o tym, że jest pod wpływem alkoholu. Nieważne czy jest to kierowca samochodu, traktora, motocyklista czy rowerzysta apelujemy, aby nikt nie pozostawał obojętny, gdy widzi nietrzeźwego kierującego. Przecież chodzi o ludzkie życie! Wystarczy zadzwonić pod numer alarmowy 112, a funkcjonariusze sprawdzą każdy taki sygnał.

– apelują funkcjonariusze z Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu

źródło: KMP Nowy Sącz