fot. podegrodzie.diecezja.tarnow.pl

Parafia Podegrodzie: Ogłoszenia duszpasterskie (Niedziela Palmowa)

Poniżej publikujemy ogłoszenia duszpasterskie z parafii Podegrodzie.

Jak obchodzić Niedzielę Palmową w domowym kościele [pdf]

Jak obchodzić Wielką Środę w domowym kościele [pdf]

Jak obchodzić Niedzielę Palmową i Wielką Środę w Kościele domowym? [FILMY, MATERIAŁY PDF I NA URZĄDZENIA MOBILNE]

1. Przeżywamy dzisiaj Niedzielę Palmową – Męki Pańskiej. Dziś rozpoczynamy obchód Wielkiego Tygodnia. Jest to również pierwsza niedziela miesiąca kwietnia. Nie będzie zmiany tajemnic Różańca Świętego. Prosimy parafian, aby odmawiali dalej te same tajemnice. Modlimy się w miesiącu kwietniu w intencji powszechnej: Aby wszystkie osoby będące pod wpływem uzależnień uzyskały dobrą pomoc i towarzyszenie

W Niedzielę Palmową i Wielkanoc zostańmy w domach. Biskup tarnowski wydał dekret.

2. Pragniemy przypomnieć apel ks. Biskupa Andrzeja z ostatniego dekretu:
Wzywam wiernych świeckich do pozostania w domach i do uczestnictwa w celebracjach Wielkiego Tygodnia za pośrednictwem mediów, a także do podjęcia w tych dniach szczególnie intensywnej modlitwy rodzinnej. Pomoże w tym specjalny rytuał rodzinny, który zostanie przygotowany przez diecezję i udostępniony w mediach elektronicznych.
Wspomniany rytuał rodzinny jest zamieszczony w formie elektronicznej na naszej stronie parafialnej i stronie diecezji tarnowskiej. Gorąco prosimy, aby ten rytuał dotarł również do tych, którzy mają utrudniony dostęp do Internetu lub nie mają go wcale.

Ks. Maciej i ks. Mateusz z parafii Podegrodzie walczą o Słowo przez internet

3. W tym roku, jak wszyscy wiemy, będziemy przeżywać Triduum Paschalne w naszych domach. W te szczególne dni w liturgii uczestniczą sami duchowni przy zamkniętych drzwiach. Wierni przeżywają ten czas według rytuału rodzinnego oraz przez transmisje w mediach. W tych dniach udzielanie komunii świętej jest ograniczone do osób umierających. My w naszych domach podejmijmy praktykę komunii świętej duchowej.  Nie będzie możliwości spowiedzi świętej. Kancelaria parafialna będzie czynna wyłącznie w nagłych przypadkach. W kościele nie będą również organizowane czuwania, gdyż nie będzie ani „Ciemnicy” ani „Grobu Pańskiego”.

4. W Wielki Piątek obowiązuje wszystkich post ścisły i abstynencja – nie ma żadnej dyspensy na ten dzień.
Za adorowanie krzyża i ucałowanie go w Wielki Piątek lub w Wielką Sobotę można uzyskać odpust zupełny. Spełnijmy tę praktykę w naszych domach.

5. W Wielką Sobotę nie będzie tradycyjnego poświęcenia pokarmów. Nie oznacza to rezygnacji z przygotowywania pokarmów na stół wielkanocny. Niech ten zwyczaj zostanie podtrzymany. Błogosławieństwa należy dokonać samemu, przed śniadaniem wielkanocnym, zgodnie z rytuałem, który zostanie zamieszczony na stronie parafialnej w odpowiednim czasie.

6. Nie będzie w tym roku procesji rezurekcyjnej w Niedzielę Zmartwychwstania.

7. Z naszej wspólnoty parafialnej do wieczności odeszli: + Stanisława REŚKO oraz  + Tadeusz KUNICKI z Rogów. Ciało śp. Tadeusza spocznie na naszym cmentarzu w Podegrodziu. Polecajmy dusze zmarłych w naszych modlitwach. Uroczystości pogrzebowe z ludem Bożym będą w stosownym czasie, o czym poinformujemy.

źródło: podegrodzie.diecezja.tarnow.pl