Ogólnopolskie Pastuszkowe Kolędowanie w Podegrodziu

W dniach 27 – 28 stycznia 2018 roku, w godzinach 13.00 – 16.00 w Gminnym Ośrodku Kultury w Podegrodziu odbędzie się 21 Ogólnopolskie Spotkanie Dziecięcych i Młodzieżowych Grup Kolędniczych. Wstęp wolny.

Pastuszkowe Kolędowanie to ogólnopolskie wydarzenie, które na trwałe wpisało się w kalendarz najważniejszych dorocznych imprez folklorystycznych, które mają na celu zarówno podtrzymywanie jak i rozpowszechnianie ludowych tradycji kolędniczych. Sama nazwa „Pastuszkowe Kolędowanie” budzi szczególne wspomnienia, związane z przeżywaniem czasu Świąt Bożego Narodzenia.

Dzięki Małopolskiemu Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu oraz Gminnemu Ośrodkowi Kultury w Podegrodziu, mamy okazję wziąć udział po raz dwudziesty pierwszy w Ogólnopolskim Spotkaniu Dziecięcych i Młodzieżowych Grup Kolędniczych, przedstawiającym bogate w okolicznościowe zwyczaje i towarzyszące im tradycyjne kolędowanie, ukazujące symboliczne zachowania, rekwizyty i stroje, słowa, śpiew kolęd i pastorałek, przybliżane poprzez opowieści starych ludzi o dawnych czasach i o cudach wigilijnej nocy.

Program imprezy

Harmonogram prezentacji konkursowych można sprawdzić tutaj:
Program_21. PASTUSZKOWE KOLĘDOWANIE 2018 (PDF)

Dlaczego Pastuszkowe Kolędowanie jest zarezerwowane dla osób płci męskiej?

Dawniej po kolędzie chodziły niemal wyłączni osoby płci męskiej: chłopcy, młodzieńcy i mężczyźni. Albowiem celem i zadaniem odwiedzających wszystkich gospodarzy kolędników, było i jest zapewnieni – poprzez zrytualizowaną sekwencję zachowań (przed wszystkim składanie życzeń i okolędowywanie) – domownikom zdrowia oraz wszelkiej pomyślności zarówno w życiu osobistym, jak i w całym gospodarstwie, przez następny rok. Osoby płci żenśskiej natomiast zwłaszcza w okresie bożonarodzeniowo-noworocznym, nie są pożądanymi gośćmi, gdyż ich pojawienie się stanowi niepomyślną wróżbę. Dlaczego ta reguła jest bezwzględnie obowiązująca? Ze względu na opisane w biblijnej Księdze Rodzaju wydarzenia, o których przypominają nam m.in. teksty bożonarodzeniowych dialogów i stylizacji dramatycznych oraz kolęd. Właśnie dlatego na wszystkich przeglądach kolędniczych jurorzy – pełniący funkcję analogiczną do prewencyjnej cenzury społeczności autentycznej – skwapliwie wyłapują wszystkie dziewczyny i kobiety przebrane w kostiumy kolędnicze, które wbrew regulaminowym zasadom udają mężczyzn.