- Aktualności
- Ostatnia modyfikacja:12 kwietnia 2018, 11:08
Nowy Sącz – Nowe Technologie 2018. Wśród zwycięzców Piotr Bodziony z Podegrodzia!
„NOWY SĄCZ – NOWE TECHNOLOGIE” to konkurs skierowany do młodych, zdolnych ludzi, którzy interesują się nowościami technologicznymi, lubią konstruować, programować, czy mają pomysł na realizację jakiegoś ciekawego projektu.
Do udziału w konkursie mogli zgłaszać się uczniowie szkół średnich oraz studenci, którzy uczęszczają do szkół znajdujących się na terenie Nowego Sącza lub powiatu nowosądeckiego.
Konkurs „NOWY SĄCZ- NOWE TECHNOLOGIE” podzielony był na dwa etapy. W pierwszym uczniowie (studenci) mieli w grupach trzyosobowych stworzyć własny projekt (np. robota, program). Drugi etap, czyli finał konkursu miał na celu zbadanie pomysłowości i inwencji twórczej młodych Sądeczan.
Przy okazji konkursu odbyły się warsztaty poprowadzone przez instruktorów firmy „Warsztaty Robotów”, a następnie uczestnicy wykonali własne roboty, z zestawów LEGO MINDSTORMS.
Piotr Bodziony z Podegrodzia finalistą konkursu Nowy Sącz – Nowe Technologie
W tym roku do finału konkursu Nowy Sącz – Nowe Technologie dopuszczonych zostało pięć drużyn. Pierwsze miejsce zajęła drużyna w składzie Piotr Bodziony, Mateusz Kuchniarz oraz Przemysław Sromek z Zespołu Szkół nr 4 w Nowym Sączu. Skonstruowali drukarkę 3D z klocków lego, natomiast do finału doszli dzięki wykonaniu projektu obrabiarki CNC w formacie domowym.
Jak mówi Przemysław Sromek:
– Drukarka została wykonana na bazie zestawu lego EV3. Z powodu krótkiego czasu była ona trochę niedopracowana, lecz bardzo dobrze działała w zamyśle i oczywiście w dalszej produkcji byłaby dużo lepsza.
Drugie miejsce zajęła ekipa Mateusz Garwol i Filip Oleksy z Zespołu Szkół Elektryczno Mechanicznych w Nowym Sączu. Jako projekt zgłoszeniowy młodzi innowatorzy zaprezentowali projekt EasyBARman, czyli automat do przyrządzania napojów, który robi je pod dyktando właściciela. Podczas finału drużyna zaprogramowała i zbudowała kosiarkę ogrodową, która sama „namierza” trawnik i wyłącza się automatycznie po napotkaniu przeszkody w kolorze innym niż zielony oraz po oderwaniu lub zboczeniu z nawierzchni przeznaczonej do koszenia.
Na trzeciej pozycji uplasowali się Rafał Dutka i Rafał Czajka z Zespołu Szkół Elektryczno Mechanicznych w Nowym Sączu. Ich pierwszy projekt to ramię chwytające na platformie gąsienicowej, które może służyć jako domowy asystent, pomocnik osób niepełnosprawnych albo tym, którzy pracują w trudno dostępnych warunkach. W finale zrobili urządzenie, które potrafi się skrupulatnie poruszać po trasie, w której wyznacznikami kierunku są kolory identyfikowane i rozpoznawane przez urządzenie.
Zwycięskie drużyny dostały nagrody pieniężne w wysokości kolejno: 1500, 1000 i 500 złotych. Nagrodę finansową otrzymała również szkoła, do której uczęszczają zwycięzcy a ich opiekunowie, nauczyciele zostali uhonorowani pamiątkowymi dyplomami.
Piotr Grzesik – najmłodszy członek jury!
Jednym z członków jury został 9-letni Piotr Grzesik, który bardzo interesuje się nowymi technologiami. Podobnie jak finalista konkursu, najmłodszy uczestnik również jest z Podegrodzia. Warto wspomnieć, że zaledwie w wieku 6 lat skonstruował samodzielnie radio. Skonstruował również generator dźwięków czy też generator prądu zmiennego. Zajmuje się także programowaniem. Więcej informacji w poniższym filmie.
źródło, fot.: www.sadeczanin.info