- Aktualności
- Ostatnia modyfikacja:12 czerwca 2018, 21:52
Małgorzata Gromala prezesem stowarzyszenia Wspólna Małopolska
Samorząd bez polityki, wspólne działanie ponad podziałami na rzecz regionu, budowa społeczeństwa obywatelskiego, promocja idei samorządności terytorialnej oraz zaproszenie małopolskich organizacji i stowarzyszeń samorządowych do wystawienia wspólnych kandydatów do rad powiatów i Sejmiku Województwa Małopolskiego – to tylko niektóre z celów nowego stowarzyszenia – Wspólna Małopolska.
Wspólna Małopolska pod przewodnictwem wójt gminy Podegrodzie Małgorzaty Gromali ma połączyć kandydatów, którzy nie chcą startować pod partyjnymi szyldami. Wójt gminy tłumaczy, iż inicjatywa powstała jako odzew na to, co się ostatnio dzieje wokół samorządów.
My chcemy, aby samorząd mógł wpływać na małe wspólnoty i budować małe ojczyzny. Projekt zrzesza wójtów, burmistrzów i prezydentów, lokalnych społeczników, przedsiębiorców
– wyjaśnia Małgorzata Gromala.
Prezesem Wspólnej Małopolski jest Małgorzata Gromala, jej zastępca to Maciej Ostrowski, burmistrz Myślenic, skarbnikiem jest Marcin Kiwior, wójt Skrzyszowa, a sekretarzem – Witold Latusek, kiedyś członek Zarządu Województwa Małopolskiego.
Projekt nie jest skierowany przeciwko komukolwiek, ale jesteśmy zdania, że partie polityczne dzielą, a nie łączą.
Wspólna Małopolska przygotowuje się już do wyborów w powiatach. Planowana jest także batalia o miejsca w sejmiku, ale jeszcze ostateczne decyzje nie zapadły. Twórcy inicjatywy chcą też zachęcić ludzi do udziału w wyborach i przekonać mieszkańców, że są one bardzo ważne, a ich głos ma znaczenie. Ma to być alternatywa dla wszystkich, którzy mają dość wojen partyjnych.
Kto jest zainteresowany pomysłem?
Początkowo pomysłodawcy inicjatywy chcieli się zorientować, czy jest zapotrzebowanie na komitet wyborczy poza polityką. Jak się okazało zainteresowanych Wspólną Małopolską w regionie jest sporo samorządowców. Inicjatywa skierowana została do ludzi, którzy chcą brać udział w życiu publicznym, ale nie chcą przynależeć do żadnej partii.
Ale w praktyce nowy podmiot na małopolskiej scenie politycznej będzie konkurencją dla koalicji PO i Nowoczesnej. I jeśli komuś odbierze wyborców, to właśnie koalicji partii będących dziś w opozycji do rządu PiS.
źródło: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski