- Aktualności
- Ostatnia modyfikacja:11 września 2018, 15:03
Koło Gospodyń Wiejskich ze Stadeł na pielgrzymce w Licheniu
W dniach 8 – 9 września na ulicach Lichenia i terenie sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej było wyjątkowo gwarno, kolorowo i radośnie, a to za sprawą kół gospodyń wiejskich i innych organizacji kobiecych, które już po raz 8. przybyły z pielgrzymką do Matki Bożej Licheńskiej.
Tegoroczne spotkanie rozpoczęło się w sobotę przeglądem zespołów KGW, konkursem twórczości artystycznej i kulinarnej. Po oficjalnym otwarciu odbył się koncert patriotyczny i koncert „Na folkowo na ludowo” w wykonaniu KGW Przybysławice, mecz piłki nożnej na boisku przy SP w Licheniu o puchar Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi i muzykowanie z kapelą „Z Kopyta”.
Koło Gospodyń Wiejskich ze Stadeł jest bardzo wytrwałe w pielgrzymowaniu do Lichenia i w szczególny sposób związane z sanktuarium.
– Przyjechałyśmy już 7. raz na pielgrzymkę i jarmark kulturowy do Lichenia, ponieważ jest tu bardzo radośnie, a nasz zespół nazywa się „Wesółki”. Ale przede wszystkim przyjeżdżamy do Matki Bożej Licheńskiej i założyciela Zgromadzenia Księży Marianów Niepokalanego Poczęcia NMP, św. Stanisława Papczyńskiego, który jest naszym rodakiem, właśnie z gminy Podegrodzie!”
– mówią panie z KGW.
– Dzięki nam rozwija się tradycja rękodzieła, pieśni czy potraw regionalnych i intensywnie szerzymy kult św. Stanisława Papczyńskiego, byłyśmy nawet w Rzymie na jego kanonizacji. Zawsze odwiedzamy kaplicę poświęconą mu w Licheniu, dziękujemy i prosimy o jego wstawiennictwo. Za rok też na pewno przyjedziemy do Lichenia!”
– zapewniły członkinie zespołu „Wesółki”.
Panie z Koła zaprezentowały swoje danie popisowe – kwaśnicę, które w konkursie kulinarnym zajęło 7 miejsce na 54.
Pełen kolorów i smaków jarmark kulturowy zamknęła 8 września Msza Św. w licheńskiej bazylice, apel maryjny oraz inauguracja akcji „100 dni z Modlitwą Różańcową na 100-lecie Niepodległości z polskimi gospodyniami”.
W niedzielę gospodynie, przy akompaniamencie orkiestry dętej, udały się w barwnym orszaku do licheńskiej bazyliki, aby wspólnie modlić się w trakcie południowej sumy przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Licheńskiej.
Wasza obecność w tym miejscu jest ważna, gdyż na przestrzeni wieków obecność kobiet podtrzymywała polskość.
Witając wiernych na początku Mszy św. ks. Janusz Kumala MIC, kustosz licheńskiego sanktuarium, powiedział: – „Jesteście w domu u Gospodyni, która ma na imię Maryja; u Gospodyni z Nazaretu. Gromadzimy się dziś, aby dziękować za codzienność, na którą niewielu zwraca uwagę, a ona jest tak ważna. Tę codzienność, którą wy kreujecie”.
Mówiąc o gospodyniach żyjących w przeszłości, kaznodzieja powiedział, iż to one potrafiły organizować się i organizowały życie artystyczne, kulturalne i wychowawcze działając dla dobra lokalnej społeczności. W wygłoszonym słowie marianin nawiązał także do słów św. Jana Pawła II, które papież-Polak wypowiedział w Licheniu w 1999 roku – „Jesteście w miejscu, które Maryja bardzo umiłowała”.
Na zakończenie Mszy św. ksiądz kustosz odczytał Akt Zawierzenia Matce Bożej Licheńskiej uczestników pielgrzymki.
źródło: lichen.pl