- Aktualności
- Ostatnia modyfikacja:3 lipca 2021, 17:30
KGW Stadła startuje w plebiscycie Polska Od Kuchni
Celem konkursu „Kobieta gospodarna i wyjątkowa” jest promocja oraz wsparcie aktywnej działalności Kół Gospodyń Wiejskich na rzecz lokalnych społeczności i kultywowania tradycji.
Do 10 lipca 2021 r. trwa głosowanie SMS-owe, którego celem jest wyłonienie zwycięzcy konkursu w każdym z województw podczas lokalnej edycji Festiwalu Kół Gospodyń Wiejskich „Polska Od Kuchni”.
Zwyciężczynie uzyskają tytuł Kobiet Gospodarnych i Wyjątkowych, nagrody rzeczowe i pieniężne rzecz swojego Koła.
Z województwa małopolskiego w konkursie startuje Koło Gospodyń Wiejskich Stadła, żeby oddać głos, należy wysłać SMS o treści
POK.5117
Na numer 7248
koszt wysłania SMS to 2 zł netto (2,46 zł z VAT)
Zachęcamy do głosowania!
SKGW wsi Stadła
Nasze koło powstało w 2011 roku jako Stowarzyszenie KGW wsi Stadła do którego należy 28 pań. Od początku działalności naszym celem jest promowanie gminy Podegrodzie, integracja wielopokoleniowa, podtrzyymywanie zwyczajów i tradycji kulturalnych i kulinarnych naszego regionu. W ramach tych zadań pod nazwą „Nie ma przyszłości bez przeszłości” oraz „My są baby jakich mało” organizujemy warsztaty rękodzieła ludowego nawiązujące do tradycji naszych przodków, które potem eksponujemy na różnych jarmarkach i Świętach kościelnych i ludowych.
Na uroczystość Matki Bożej Zielnej wykonujemy wianki i wieńce żniwne z udziałem mieszkańców wsi a zwłaszcza dzieci. W okresie przedświątecznym bierzemy udział w konkursach na podłaźniczkę i pająka a w okresie Świąt Bożego Narodzenia organizujemy dla lokalnej społeczności wspólny śpiew kolęd przy poczęstunku, a także wraz z Banderią Konną idziemy w Orszaku Trzech Króli w bogatych strojach.
Przy współpracy ze Szkołą Podstawową organizujemy dla dzieci różne imprezy. Sa to wycieczki krajoznawcze, ferie zimowe, kuligi. Pamiętamy również o naszych seniorach i dla nich organizujemy wyjazdy do ciekawych miejsc historycznych i kultu religijnego. Kilka pań z naszego koła uzdolnionych artystycznie stworzyło kabaret pod nazwą „Wesółka” z którym corocznie występujemy z okazji Dnia Babci i Dziadka, oraz w licznych imprezach kulturalnych. Nasze koło corocznie wyjeżdża do Lichenia na Ogólnopolski Zjazd Stowarzyszeń i Kół Gospodyń Wiejskich na którym prezentujemy stoisko kulinarne, rękodzieło i występy artystyczne. Ponad to ze względu na fakt, iż Święty Ojciec Stanisław Papczyński, założyciel zakonu Marianów – gospodarzy Bazyliki Licheńskiej to nasz rodak, tym bardziej nasz udział staje się oczywisty.
Przez cały okres naszej działalności zdobyłyśmy wiele nagród, które motywują nas do dalszych działań, a największym wyróżnieniem było zaproszenie do Pałacu Prezydenckiego i spotkanie z Pierwszą Damą RP.