- Aktualności
- Ostatnia modyfikacja:12 września 2018, 13:00
Dzisiaj 335 rocznica Odsieczy Wiedeńskiej. Mieszkańcy Podegrodzia pytają, dlaczego nie będzie pomnika króla Jana III Sobieskiego?
W dniu dzisiejszym tj. 12 września 2018 roku przypada 335 rocznica zwycięstwa zjednoczonych wojsk pod dowództwem Króla Jana III Sobieskiego. Czy zjednoczona Europa wstydzi się swojego dowódcy broniącego Europy w 1683 roku? Po raz kolejny licząc od 1984 roku władze Wiednia, zarządzające wzgórzem Kahlenberg, odmówiły upamiętnienia Króla Jana III Sobieskiego inicjatorom przedsięwzięcia – mieszkańcom Krakowa, a dokładnie Komitetowi Budowy Pomnika Króla Jana III Sobieskiego na Kahlenbergu, którego przewodniczącym jest Piotr Zapart.
W dniu 9 września 2018 roku mieszkańcy Parafii św. Jakuba Starszego Apostoła w Podegrodziu z Podegrodzia i Juraszowej uczestniczyli w Sanktuarium Narodowym na Kahlenbergu w uroczystej Mszy św. w Kościele pod wezwaniem św. Józefa, przekazując podczas uroczystości fotokopie zaginionego obrazu na tkaninie przedstawiającą ” Błogosławieństwo Wojsk Króla Jana III Sobieskiego na ziemiach Polskich przez Teologa Kapelana Ojca Stanisława Papczyńskiego, przed wymarszem jego wojsk na Odsiecz Wiedeńską”.
Z okazji 335. rocznicy odsieczy wiedeńskiej i 35. rocznicy obecności Ojca Świętego Jana Pawła II Mszy św. przewodniczył Jego Eminencja Ksiądz Arcybiskup Wojciech Polak, Metropolita Gnieźnieński, Prymas Polski. W uroczystościach wziął udział Marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski wraz z małżonką. Po mszy św. wokół kościoła Polonia Austriacka zorganizowała Dożynki, w uroczystościach brali także udział Austriacy. W czasie uroczystości był wystawiony sztandar szkoły w Podegrodziu im św Stanisława Paczyńskiego w asyście Rodziców byłych uczniów.
Kosz Dożynkowy ofiarowała firma ,,Prospona”.
Wykonanie kserokopii zaginionego obrazu sfinansowała wspólnota wsi Podegrodzie Las w Naszacowicach.
Oprawę obrazu w ramach wykonała bezpłatnie firma Kryształ Regina i Jan Plata.
Bank Spółdzielczy w Podegrodziu, dofinansował wyjazd do Wiednia.
Tak zorganizowany wyjazd na uroczystość do Wiednia doszedł do skutku dzięki czynnemu zaangażowaniu się państwa Romana i Anity Zwolińskich ze Stadeł – Wyglanowic, mieszkających na co dzień w Wiedniu. Warto zaznaczyć że dzieci państwa Zwolińskich, uczęszczają do szkoły polskiej w Wiedniu i razem z nami brały udział w uroczystości w strojach podegrodzkich. Córka Państwa Zwolińskich przekazała w czasie uroczystości żonie marszałka Senatu Stanislawa Karczewskiego pani Elizie, płaskorzeźbę ceramiczną św Stanisława Paczyńskiego i pamiątki beatyfikacji i kanonizacji św. Stanislawa. Po zakończeniu Dożynek zostaliśmy zaproszeni na poczęstunek przez panią Anitę Zwolińską do kawiarni w rezydencji letniej Cesarzowej. Materiały promocyjne z gminy Podegrodzie i powiatu nowosądeckiego zostały przekazane do szkoły polskiej w Wiedniu, gdzie uczęszczają dzieci rodziny Zwolińskich.
Wyrażamy uznanie i wdzięczność Kustoszowi Sanktuarium O. Roman Krekora CR. za tak gościnne przyjęcie na Kahlenbergu.
Kahlenberg jest miejscem szczególnym, w którym każdy Polak może być dumny ze swojej historii.
– mówi ks. Roman Krekora, rektor kościoła św. Józefa.
Fragment przemówienia Marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego
Marszałek Senatu Stanisław Karczewski powiedział też, że dumę z Europy i jej bohaterów miał wyrażać pomnik Jana III Sobieskiego, który miał stanąć na wzgórzu Kahlenberg. Jego kamień węgielny został wmurowany na Kahlenbergu w 2013 r.
Odsłonięcie pomnika było zaplanowane na 12 września. Jego obecność na Kahlenbergu budzi kontrowersje; nie rozumiemy ich. Europa zapominająca o swoich korzeniach, o swoich bohaterach i swojej wielkości to Europa, od której odwrócą się sami Europejczycy.
— ostrzegał Karczewski.
Zaznaczył, że 335 lat temu „15 tys. bohaterów Europy poległo w jej obronie”.
Dzięki ich ofierze oraz świetnemu zwycięstwu naszych wojsk jest tu dziś Europa – Unia Europejska, oaza pokoju, demokracji i dobrobytu, „dobrowolne imperium”, do którego narody ustawiają się w kolejce zbiorowo i pojedynczo.
— dodał marszałek Senatu.
Fragment wygłoszonej homilii Prymasa Polski abp Wojciecha Polaka
Prymas Polski abp Wojciech Polak w wygłoszonej homilii przypominał „wiarę i męstwo walczących o to, w co wierzyli – o Europę i o Boga”. Mówił, że pamięć o wydarzeniach sprzed 335 lat powinna być jednak „pozbawiona triumfalizmu” i stanowić „aktualne i ważne napomnienie, pozbawione jednostronnego czy to potępiania, czy uwielbiania”. Jak podkreślał, w czasie walk obie strony okazały waleczność, ale zdarzały się też wojenne okrucieństwa.
Prymas apelował o wyciągnięcie nauki z „tej lekcji pokory i przestrogi” na przyszłość. Cytował też słowa dwóch papieży: Jana Pawła II i Franciszka, którzy – jak zaznaczył abp Polak – ostrzegali przed „murem zbudowanym z uprzedzeń” wobec osób innej religii czy koloru skóry. Dodał, że ten mur „rośnie, gdy ludzie odgradzają się od siebie, i że mur ten nie pochodzi od Boga”.
Opracowanie:
Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania ,,Partnerstwo dla Ziemi Sądeckiej
we współpracy z historykami – stow. i uczestnikami uroczystości w Wiedniu
Konstanty Leszek – wiceprezes stow.