Czy wiesz jakiego koloru jest ta sukienka?

Poniższe zdjęcie podzieliło wielu ludzi na Twitterze, Facebooku i innych mediach społecznościowych. Część osób uważa, że to sukienka w niebieskie i czarne paski. Część natomiast jest pewna, że paski na sukience są złote i białe. Są też osoby, które twierdzą, że raz sukienka jest czarno-niebieska, a gdy spoglądają drugi raz, np. o innej porze dnia – sukienka jest złoto-biała.

Jakie kolory są widoczne na sukience?

Jakiego koloru jest ta sukienka? Fot. Caitlin McNeill

Niektórzy próbują tłumaczyć to zjawisko różnymi monitorami, ekranami telefonów o różnej jasności i tak dalej. Jednak są ludzie stojący obok siebie, patrzący na dokładnie ten sam ekran i w tej samej chwili widzący zupełnie różne kolory.

Zjawisko to nazywane jest dostosowywaniem barwnym lub stałością kolorów. Nasz mózg wie (bo się tego wcześniej nauczył), że ten sam kolor może w różnych warunkach oświetleniowych wyglądać zupełnie inaczej. I tak biała kartka w słoneczny dzień będzie prawie idealnie biała (z odcieniem niebieskiego tworzonym przez wybielacze optyczne). Oświetlona lampą sodową będzie pomarańczowa. W zielonym świetle – zielona. Ale jeśli będziemy ją trzymali w ręku i zostaniemy zapytani o jej kolor odpowiemy, że jest biała.

Sprawa jest bardziej skomplikowana, gdy mieszamy kolory.  Mózg kompensuje oświetlenie zewnętrzne i stara się odtworzyć oryginalną barwę. Potrzebuje do tego jednak dodatkowych danych – koloru oświetlającego obiekt światła.

Zdjęcie sukienki zostało zrobione tak, że nie znamy całego kontekstu. Jeśli sukienka stała w oświetlonej ostrym słońcem witrynie sklepu, to prawdopodobnie oryginalne kolory to biel i złoto. Jeśli ubranie oświetlone było sztucznym światłem żarowym, to prawdziwe kolory zbliżone były do czerni i niebieskiego.

Tutaj ludzie mają podzielone zdania. Zależnie od interpretacji mózgu każdego z nas oceniamy kolory różnie. Jednemu mózgowi wydaje się, że widzi oświetlenie słoneczne i ocenia sukienkę jako biało-złotą. Drugi decyduje, że światło jest żółtawe i widzi niebiesko-czarną sukienkę.

A Ty jakie kolory widzisz na sukience?

źródło: crazynauka.pl