- Aktualności
- Ostatnia modyfikacja:28 października 2022, 09:22
Wyjątkowa wystawa „Szlaki nadziei. Odyseja wolności” w wyjątkowym miejscu
Od piątku w Muzeum Lachów Sądeckich w Podegrodziu można zobaczyć wyjątkową wystawę przygotowaną przez Instytut Pamięci Narodowej pt. „Szlaki nadziei. Odyseja wolności”. Wcześniej wystawa odwiedziła m.in. Sanok, Gdańsk, Warszawę, Tarnów, Toronto (Kanada), Taszkent (Uzbekistan) i Tbilisi (Gruzja), czy też Houston (Stany Zjednoczone).
Miejsce, w którym stoi wystawa, nie jest przypadkowe – to kompleks, w którego skład wchodzą aż trzy jednostki: Muzeum Lachów Sądeckich im. Zofii i Stanisława Chrząstowskich, Biblioteka Gminna oraz Dom Kultury, jest jednym z największych ośrodków kulturalnych w okolicy Nowego Sącza. Samo muzeum jest największą na Sądecczyźnie regionalną placówką powstałą ze zbiorów prywatnej kolekcji i jest filią Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu – partnera w wielu inicjatywach i przedsięwzięciach Oddziału IPN w Krakowie, jak: wykłady i prelekcje, gry terenowe i zajęcia dla dzieci i młodzieży oraz wystawy.
„Szlaki nadziei. Odyseja wolności” to kilkuletni projekt zaplanowany na lata 2022 – 2025. Swoim zasięgiem obejmuje ponad 50 państw na całym świecie.
Pretekstem do opowiedzenia o polskiej historii w ponad 50 krajach na całym świecie jest 80. rocznica rozpoczęcia wędrówki armii gen. Andersa ewakuowanej z ZSRS. W związku z tym Instytut Pamięci Narodowej przygotował międzynarodowy projekt edukacyjno-memoratywny pt. „Szlaki Nadziei. Odyseja Wolności”, który ma na celu upamiętnić wysiłek zbrojny Polskich Sił Zbrojnych podczas II wojny światowej oraz losy ludności cywilnej ewakuowanej z ZSRS wraz z armią gen. Andersa. Podczas II wojny światowej polscy żołnierze walczyli na wszystkich jej frontach w obronie godności i wolności oraz w imię solidarności z innymi zniewolonymi narodami. Autorzy chcą przypomnieć bohaterskie czyny naszych lotników w Bitwie o Anglię, zapomnianych polskich żołnierzy spod Tobruku, Narwiku czy Monte Cassino.
Wystawa składa się z dwóch części: ogólnej opowiadającej odyseję Polaków podczas II wojny światowej oraz części lokalnej. Zostanie ona przetłumaczona na ponad 20 języków świata i zaprezentowana na 6 kontynentach.
Syntetyczna forma wystawy i zdjęcia koloryzowane w konsultacji z historykami mają zachęcić do zapoznania się z naszą historią. W każdym państwie czy nawet konkretnej miejscowości powstanie inna ekspozycja lokalna dedykowana miejscowej społeczności i przedstawiająca polskich bohaterów.
Do dziś ludność Belgii czy Holandii pamięta żołnierzy 1 Dywizji Pancernej. W trakcie walk o Ypres gen. Stanisław Maczek wydał rozkaz zakazujący prowadzenia ognia artyleryjskiego podczas walk o miasta, dzięki któremu cywilna ludność Belgii i Holandii nie traciła życia i dobytku. Takich historii jest dużo więcej
– mówią organizatorzy wystawy.
Przez tytułowe „szlaki nadziei” należy rozumieć zbiorowe peregrynacje obywateli polskich w latach II wojny światowej – o charakterze zarówno wojskowym, jak i cywilnym – którym przyświecała myśl o przywróceniu wolności Polsce i światu zniewolonym przez III Rzeszę i jej sojuszników, związane z działalnością legalnych władz Rzeczypospolitej.
W 2025 roku będziemy obchodzić 80. rocznicę zakończenia II wojny światowej, a w listopadzie 100. rocznicę powstania Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie. Na tablicach kolumn Pałacu Saskiego znajdują się wszystkie miejsca, o których opowiemy w projekcie. To także dobry moment na jego podsumowanie. Finałowa prezentacja wystawy zbierająca wszystkie części lokalne zaprezentowana zostanie w wybranych miejscach w 2025 r. Multimedialna forma wystawy, w ponad 30 wersjach językowych, będzie dostępna przez lata jako efekt naszej wieloletniej pracy. Całemu projektowi będzie towarzyszyć szeroka kampania informacyjna w mediach polskich i zagranicznych
– informują organizatorzy.
Wystawa to jednak nie wszystko, to tylko początek. W ramach projektu zostanie wydana seria nowych publikacji, materiałów edukacyjnych w różnych wersjach językowych. Zaplanowano również szereg koncertów, konkursów, spotkań i konferencji naukowych.
Ważną część projektu stanowi odnowienie zapomnianych miejsc pamięci zlokalizowanych w różnych częściach świata od Azji, Bliskiego Wschodu, Europy, Afryki aż po obie Ameryki.
Projekt wpisuje się w dobrą, świadomą i zaplanowaną politykę historyczną państwa. Jest odpowiedzią na negatywną narrację polskiej historii stosowaną często przez wiele środowisk i środków przekazu w Polsce i za granicą. Bazuje na faktach i niezaprzeczalnej roli Polskich Sił Zbrojnych w walce z nazizmem podczas II wojny światowej.
Wystawę plenerową można zobaczyć przy Bibliotece Gminnej i Muzeum Lachów Sądeckich w Podegrodziu (Podegrodzie 525) w godzinach działania placówek (od 10:00 do 15:30). Wstęp jest bezpłatny.
Przypominamy, że 1 listopada we Wszystkich Świętych muzeum jest nieczynne.