Nowe dowody osobiste z odciskami palców.

Od poniedziałku w urzędach można składać wnioski o dowód osobisty z odciskami palców i podpisem posiadacza. O dokument dla dzieci poniżej 12. roku życia, który nie będzie zawierał ani odcisków, ani podpisu można wnioskować online już od niedzieli.

Nowe dowody osobiste będą różniły się od obecnych – w warstwie elektronicznej i graficznej. W warstwie elektronicznej znajdą się odciski palców właściciela dokumentu, w warstwie graficznej – m.in. jego odręczny podpis. Zarówno odciski palców, jak i podpis trzeba będzie zostawić w urzędzie co oznacza, że nie ma możliwości złożenia elektronicznych wniosków o dowód osobisty.

Zmieni się także wzór nowo wydawanych dokumentów. Zmiany to m.in.

  • dodanie na awersie oznaczenia państwa (PL) na tle flagi Unii Europejskiej w prawym górnym rogu i przesunięcie z tego powodu oznaczenia informującego, że dokument posiada chip,
  • umieszczenie pola na podpis posiadacza u dołu dokumentu,
  • na rewersie napis „Numer dowodu osobistego” zostanie zastąpiony napisem „Seria i numer dokumentu”.

W związku z wprowadzeniem nowych dowodów nie ma obowiązku wymiany ważnych dokumentów. Z dotychczasowego dowodu można korzystać do czasu, aż minie jego ważność.

Dowody osobiste dla dzieci

Podpis i odciski znajdą się w dowodach osób powyżej 12. roku życia (wyłączywszy osoby, w przypadku których pobranie odcisków lub złożenie podpisu jest niemożliwe) i będą odwzorowywane w urzędzie. O takie dowody w związku z tym nie będzie można wnioskować online.

Od niedzieli jednak można składać wnioski online o dowód dla dzieci do 12. roku życia, które nie muszą odwzorowywać podpisu ani odcisków palców.

Dowody wydawane osobom powyżej 12. roku życia będą ważne przez 10 lat, a młodszym – 5 lat. Dokumenty tych osób, od których pobranie odcisków palców będzie chwilowo niemożliwe, będą miały 12-miesięczny okres ważności.

Wdrożenie nowych dowodów osobistych wynika z konieczności dostosowania polskich przepisów do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2019/1157 z 20 czerwca 2019 r. Chodzi m.in. o ujednolicenie krajowych przepisów w tym zakresie i zwiększenie bezpieczeństwa dokumentów.