UM w Starym Sączu/Dariusz Ptak

Bobrowisko w Starym Sączu nominowane do nagrody architektonicznej Mies van der Rohe Award

Wśród 20 polskich budynków nominowanych do najważniejszej w Europie nagrody architektonicznej-  European Union Prize for Contemporary Architecture – Mies van der Rohe Award – znalazły się dwie małopolskie realizacje – Bobrowisko w Starym Sączu oraz Park Pamięci Wielkiej Synagogi w Oświęcimiu.

European Union Prize for Contemporary Architecture – Mies van der Rohe Award

to najważniejsza europejska nagroda architektoniczna przyznawana od 1987 roku, a od 2001 jest oficjalną nagrodą Komisji Europejskiej. Zwycięzców tegorocznej edycji poznamy w kwietniu 2022 roku. Wśród nominowanych znalazło się dwadzieścia polskich projektów, a w tym gronie Bobrowisko w Starym Sączu.

Enklawa Przyrodnicza Bobrowisko w Starym Sączu

Enklawa Przyrodnicza Bobrowisko zrealizowana została w rozwidleniu Dunajca i Popradu, na dawnym terenie żwirowni. Bobrowisko to 400-metrowa kładka oraz około 70-metrowa zakryta ścieżka obserwacyjna wyposażona w tablice z opisami charakterystycznych dla tego terenu roślin i zwierząt oraz dwie czatownie, z których jedna wyposażona jest w lunety widokowe, przez które zwiedzający będą mogli obserwować żyjące tu zwierzęta w tym m.in. łabędzie i bobry.

Sama budowla, dzięki swojej formie i doborowi materiałów wpisuje się w krajobraz, nie dominując go. Kładki i dwie czatownie zbudowano w nieregularnych kształtach sprawiających wrażenie, jakby obiekty te w naturalny sposób wyrastał z otaczającej go przyrody.

Enklawa Przyrodnicza Bobrowisko w Starym Sączu to dzieło pracowni 55Architekci. Tę wyjątkową realizację stworzył zespół w składzie: Wojciech Świątek, Anna Szewczyk-Świątek, Magdalena Caban.

Enklawa Przyrodnicza Bobrowisko w Starym Sączu zdobyła nagrodę w kategorii „Przestrzeń publiczna” w tegorocznej edycji prestiżowego konkursu o Nagrodę Roku SARP oraz Nagrodę Województwa Małopolskiego im. Stanisława Witkiewicza.