- Aktualności
- Ostatnia modyfikacja:25 czerwca 2020, 21:45
76 wyborców w gminie Podegrodzie będzie głosować korespondencyjnie.
W gminie Podegrodzie 9865 mieszkańców jest uprawnionych do głosowania. 76 wyborców wyraziło chęć głosowania korespondencyjnego (0,8% wszystkich uprawnionych).
5 lat temu w wyborach prezydenckich uprawnionych do głosowania było 9336 osób. Ponad 83% wyborców z gminy Podegrodzie zagłosowało na Andrzeja Dudę. Na Bronisława Komorowskiego zagłosowało niecałe 17% mieszkańców. Frekwencja wyniosła nieco ponad 63%.
W najbliższą niedzielę głosować będzie można podobnie jak podczas ostatnich wyborów parlamentarnych – w 13 okręgach wyborczych:
- Sołectwo Brzezna – Szkoła Podstawowa, Brzezna 447 – lokal dostosowany do potrzeb wyborców niepełnosprawnych
- Sołectwo Chochorowice – Dom Parafialny w Brzeznej-Strzygańcu, Brzezna 244
- Sołectwo Długołęka-Świerkla – Szkoła Podstawowa, Długołęka-Świerkla 64 , – lokal dostosowany do potrzeb wyborców niepełnosprawnych
- Sołectwo Gostwica – Szkoła Podstawowa, Gostwica 27
- Sołectwo Mokra Wieś – Szkoła Podstawowa, Mokra Wieś 141
- Sołectwo Rogi – Szkoła Podstawowa, Rogi 53
- Sołectwo Naszacowice – Świetlica Wiejska, Naszacowice 96 – lokal dostosowany do potrzeb wyborców niepełnosprawnych
- Sołectwo Juraszowa – Strażnica OSP, Juraszowa 48 – lokal dostosowany do potrzeb wyborców niepełnosprawnych
- Sołectwo Olszana – Szkoła Podstawowa, Olszana 127 – lokal dostosowany do potrzeb wyborców niepełnosprawnych
- Sołectwo Olszanka – Szkoła Podstawowa, Olszanka 24 – lokal dostosowany do potrzeb wyborców niepełnosprawnych
- Sołectwo Podegrodzie – Szkoła Podstawowa, Podegrodzie 6 – lokal dostosowany do potrzeb wyborców niepełnosprawnych
- Sołectwo Podrzecze – Strażnica OSP, Podrzecze 44
- Sołectwo Stadła – Szkoła Podstawowa, Stadła 30
Wniosek o korespondencyjny udział w wyborach do piątku 26 czerwca mogą jeszcze złożyć obywatele, którzy zostaną objęci kwarantanną w związku z COVID-19.
Wybory prezydenckie będą przeprowadzone w reżimie sanitarnym. Podczas głosowania członkowie OKW będą wyposażeni w jednorazowe rękawice ochronne, płyn do dezynfekcji rąk, maseczki medyczne a ci, co nie będą obsługiwać wyborców – w przyłbice. Lokale wyborcze będą wietrzone co najmniej raz na godzinę przez minimum 10 minut.
W lokalu wyborczym będzie mógł przebywać jeden głosujący na 4 metry kwadratowe, nie będzie w nim stołów pokrytych suknem ani żadnym innym wchłanianym materiałem. Przed wejściem do lokalu wyborca będzie musiał zdezynfekować ręce.
W rozporządzeniu z 15 czerwca w sprawie wykazu środków ochrony osobistej związanej ze zwalczaniem epidemii COVID-19 dla członków obwodowych komisji wyborczych oraz szczegółowych zasad bezpieczeństwa sanitarnego w lokalu wyborczym brakuje informacji na temat używania długopisów służących do wypełnienia kuponów wyborczych, dlatego prosimy, aby każdy wyborca wziął ze sobą swój długopis lub pióro oraz przyszedł na głosowanie w maseczce ochronnej.
– apeluje wójt Stanisław Banach.