- Ogłoszenia Parafialne
- Ostatnia modyfikacja:12 marca 2020, 19:07
Kościół rekomenduje udzielenie dyspensy od uczestnictwa w niedzielnych mszach św.
51 przypadków zakażenia koronawirusem stwierdzono do tej pory w Polsce. Jedna osoba zmarła (57-letnia kobieta, która trafiła do szpitala w Poznaniu. Jej stan od początku określano jako ciężki).
Wczoraj rząd zdecydował o zamknięciu szkół, uczelni wyższych, kin, teatrów, odwołano także wydarzenia kulturalne oraz sportowe.
Dzisiaj odbyło się posiedzenie Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski, na której wprowadzono środki ostrożności dotyczące koronawirusa.
Zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego, do 29 marca, rekomendujemy biskupom diecezjalnym udzielenie dyspensy od uczestnictwa w niedzielnej Mszy św.: osobom w podeszłym wieku, wiernym, którzy mają objawy infekcji (np. kaszel, katar, podwyższona temperatura), dzieciom i młodzieży szkolnej oraz dorosłym, którzy sprawują nad nimi bezpośrednią opiekę, a także osobom, które czują obawę przed zarażeniem.
– głosi komunikat.
Rada podkreśla, że prewencyjne środki ostrożności zostały podjęte w trosce o życie i zdrowie społeczeństwa. Biskupi zaznaczają, że skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na niedzielnej Mszy św. we wskazanym czasie nie jest grzechem. Proszą jednocześnie, aby osoby korzystające z dyspensy „trwały na osobistej i rodzinnej modlitwie”. „Zachęcamy też do duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe” – czytamy w zarządzeniu.
Koronawirus: Jak chronić dzieci i szkoły przed wirusem? Wytyczne UNICEF, WHO i Czerwonego Krzyża
Rada Stała Episkopatu wprowadza również zasady mające obowiązywać do 29 marca w czasie sprawowania liturgii w kościołach. Kapłani i szafarze, którzy udzielają Komunii Świętej, powinni dokładnie umyć ręce i kierować się zasadami higieny. „Przypominamy, że przepisy liturgiczne Kościoła przewidują przyjmowanie Komunii Świętej na rękę, do czego teraz zachęcamy”, „znak pokoju należy przekazywać przez skinienie głowy, bez podawania rąk”, „cześć Krzyżowi należy oddawać przez przyklęknięcie lub głęboki skłon, bez kontaktu bezpośredniego”, „należy powstrzymać się ponadto od oddawania czci relikwiom poprzez pocałunek lub dotknięcie”, „na kratki konfesjonałów należy nałożyć folie ochronne”, „rezygnujemy z napełniania kropielnic kościelnych wodą święconą” – podkreślają biskupi.
Podjęto również decyzję, że liturgie z udzieleniem sakramentu bierzmowania przeniesione zostają na terminy późniejsze, o których poinformują kurie diecezjalne.
W związku z tym zachęcamy wszystkich wiernych, aby poza liturgią nawiedzali kościoły na gorliwą modlitwę osobistą. Polecamy duszpasterzom:
a. aby kościoły pozostawały otwarte w ciągu dnia,
b. aby kapłani troszczyli się o dodatkowe okazje do spowiedzi i adoracji Najświętszego Sakramentu,
c. aby – przy zachowaniu należytych zasad higieny – kapłani i nadzwyczajni szafarze odwiedzali chorych i starszych parafian z posługą sakramentalną.
– czytamy w zarządzeniu.
źródło: episkopat.pl