- Aktualności
- Ostatnia modyfikacja:16 stycznia 2020, 23:38
Promocja książki „Tradycje Lachów Podegrodzkich” oraz filmu „Powrót Parobków”
16 stycznia 2020 r. o godz. 17:00 w sali Gminnego Ośrodka Kultury w Podegrodziu odbyła się promocja książki „Tradycje Lachów Podegrodzkich” autorstwa Stanisława Węglarza.
Wydarzenie rozpoczęło się od występu kapeli „ISKRA”. Następnie wyświetlono prezentację zdjęć Wojciecha Migacza, które przedstawiały prace, rodzinne oraz kościelne uroczystości itd. Pomiędzy te zdjęcia zostały wplecione zdjęcia współczesne, przedstawiające np. imprezy odbywające się w Gminnym Ośrodku Kultury w Podegrodziu.
Następnie na scenę poproszono aktorów, którzy wystąpili w najnowszym filmie Gminnego Ośrodka Kultury z cyklu „Zwyczaje i obrzędy Lachów Podegrodzkich” – Powrót Parobków.
Chciałem Wam bardzo serdecznie podziękować za to, że poświęciliście swój czas, żeby tradycja naszych dziadów zaistniała chociaż w filmie. Pewnie już do niej będzie ciężko wrócić w realiach, ale każdy będzie sobie mógł przynajmniej na filmie oglądnąć, książkę poczytać – jak to onegdaj bywało. Za to bardzo serdecznie dziękuję i jeszcze raz wszystkim gratuluję.
– powiedział Przewodniczący Rady Gminy Podegrodzie Józef Kotarba.
Po projekcji filmu Powrót Parobków, przybliżono sylwetkę autora książki „Tradycje Lachów Podegrodzkich” dr hab Stanisława Węglarza, który niestety w związku ze swoimi obowiązkami na uczelni nie mógł być w tym dniu obecny w GOK-u.
Dr hab. Stanisław Węglarz jest pracownikiem naukowo-dydaktycznym w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej Wydziału Etnologii i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Od ponad 30 lat współpracuje z wieloma instytucjami upowszechniania kultury w południowej Polsce, w tym z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Podegrodziu. Jest jurorem i konsultantem w trakcie ogólnopolskich, regionalnych, powiatowych i gminnych konkursów oraz przeglądów folklorystycznych.
Książka „Tradycje Lachów Podegrodzkich” opisuje doroczny cykl obrzędowo-rolniczy w gminie Podegrodzie. W książce wykorzystano nieco ponad 50 wywiadów na temat tradycyjnej obrzędowości dorocznej, a także wywiady dotyczące tradycyjnych zwyczajów agrarnych i hodowlanych.
Gmina Podegrodzie należy prawdopodobnie do najlepiej zbadanych i opisanych pod względem etnograficznym społeczności lokalnych w Małopolsce. Jest to w dużym stopniu zasługą Gminnego Ośrodka Kultury w Podegrodziu, a w szczególności jego dyrektora Krzysztofa Bodzionego, sprawującego tę funkcję od prawie ćwierćwiecza.
– czytamy we wstępie książki Stanisława Węglarza.
W dalszej części promocji odbył się koncert -na scenie wystąpiły „Podegrodzkie Dziopy”. Na koniec wszyscy goście otrzymali egzemplarz książki „Tradycje Lachów Podegrodzkich” oraz płytę z filmem „Powrót Parobków.