- Ogłoszenia Parafialne
- Ostatnia modyfikacja:18 maja 2021, 23:31
390 rocznica urodzin Św. Ojca Stanisława Papczyńskiego
Wczoraj obchodziliśmy 390 rocznicę urodzin Św. Stanisława Papczyńskiego. Ojciec Stanisław urodził się 18 maja 1631 roku w Podegrodziu, został ochrzczony w kościele parafialnym św. Jakuba Apostoła. Można śmiało powiedzieć, że był jedną z najwybitniejszych postaci XVII wieku w Polsce.
Nazywany prorokiem Niepokalanego Poczęcia Matki Bożej, ojcem ubogich i orędownikiem zmarłych. Jest założycielem Zgromadzenia Księży Marianów – pierwszego męskiego zakonu założonego przez Polaka na ziemiach polskich.
Pisarz, teolog, patriota, propagator sprawiedliwości społecznej. Św. Stanisław wniósł swój wkład w formowanie duchowości m. in. króla Jana III Sobieskiego oraz nuncjusza apostolskiego Pignatellego, późniejszego Innocentego XII.
10 pięknych cytatów św. Stanisława Papczyńskiego
16 maja 2021 r. uroczystą majówką rozpoczęły się Dni Św. Ojca Stanisława Papczyńskiego w Podegrodziu. W tym dniu na placu św. Stanisława Papczyńskiego w Podegrodziu wystąpiła także grupa wokalna Podegrodzcy Chłopcy.
W kolejnym dniu w kościele parafialnym można było zobaczyć montaż słowno-muzyczny „Twoje słowa żyją w nas”. 18 maja natomiast o godz. 18:00 w kościele parafialnym wierni uczestniczyli w uroczystej nowennie do św. o. Stanisława. W tym dniu relację z Podegrodzia prowadziło Diecezjalne Radio RDN – audycja rozpoczęła się Koronką do Bożego Miłosierdzia o godz. 15.00.
Św. Stanisław jest patronem:
Małżeństw pragnących potomstwa – wielu małżonków mających trudności z poczęciem dziecka po modlitwie do św. Stanisława otrzymuje dar potomstwa.
Rodziców oczekujących narodzin dziecka – matki proszą św. Stanisława o opiekę nad nimi w okresie oczekiwania na narodziny, a także polecają swoje nienarodzone dzieci, aby przyszły na świat zdrowe i cieszyły się błogosławieństwem Boga; ma to szczególnie miejsce wtedy, kiedy ciąża jest zagrożona, lub gdy są jakiekolwiek komplikacje.
Dzieci mających trudności w nauce – św. Stanisław, kiedy jako dziecko został posłany do szkoły, nie mógł się nauczyć alfabetu. Z tego powodu został posłany do pasania owiec. Po oświeceniu przez łaskę Boga stał się zdolnym uczniem, a potem jednym z najwybitniejszych umysłów XVII wieku w Polsce.
Osób, których życie jest zagrożone – za życia św. Stanisław wiele razy znajdował się w niebezpieczeństwie śmierci i został ocalony; po śmierci przychodzi z pomocą tym, których życie jest zagrożone np. drogę do kanonizacji otworzył cud uzdrowienia kobiety w stanie agonalnym.
Osób pragnących wyzwolić się z różnego rodzaju uzależnień, zwłaszcza z alkoholizmu – za życia był abstynentem, a marianom, swoim duchowym synom, polecił abstynencję jako formę uczczenia Jezusa Chrystusa na krzyżu.
Św. Stanisław Papczyński – orędownik na trudne czasy