- Aktualności
- Ostatnia modyfikacja:16 września 2019, 10:50
336 Rocznica Odsieczy Wiedeńskiej – do katedry nie wpuszczono husarii oraz sztandarów polskich szkół
12 września 2019 r. w Wiedniu odbyły się uroczystości związane z 336. Rocznicą zwycięstwa nad wielką armią Imperium Osmańskiego. 12 września 1683 roku pod Wiedniem wojska sprzymierzone, pod wodzą króla Jana III Sobieskiego pokonały armię, dowodzoną przez wielkiego wezyra Kara Mustafę. Bitwa przeszła do historii, jako jedna z najważniejszych batalii nowożytnej Europy.
Na uroczystościach w Wiedniu była obecna również delegacja z Podegrodzia, m.in. Panowie Jacek Maciuszek i Leszek Konstanty, którzy są koordynatorami 336 rocznicy obchodów Odsieczy Wiedeńskiej w Okręgu Nowosądeckim.
Obchody rozpoczęły się od złożenia kwiatów pod pomnikiem Króla Jana III Sobieskiego w Wiedniu na Kahlenbergu. Głos zabrali zaproszenie goście, poświęcono również sztandar Liceum Elitarnego z Nowego Sącza. (Szkoła nosi imię Króla Jana III Sobieskiego).
Kwiaty złożono również pod tablicą na Kościele Augustianów, upamiętniającą zwycięstwo pod Wiedniem. O 17:30 rozpoczęła się uroczysta procesja ulicami Wiednia do katedry św. Stefana, gdzie o 18:00 rozpoczęła się mszą św. za odniesione zwycięstwo pod Wiedniem przez Króla Jana III Sobieskiego. O godz. 18:00 właśnie Sobieski rozpoczął główne natarcie, które zakończyło się Wiktorią Wiedeńską.
Katedra św. Stefana nie dla polskiej husarii
Niestety do katedry wiedeńskiej nie wpuszczono rekonstruktorów w zbrojach husarskich, sztandarów polskich szkół oraz zespołu ,,Dolina Soły” z Oświęcimia. Gospodarzem katedry św. Stefana jest kard. Christoph Schönborn, jest to ten sam hierarcha, który z wielką atencją do tej samej katedry wprowadzał środowiska LGBT. (podczas nabożeństwa na ścianach i podłodze umieszczono sztandary homoseksualne, a kardynał mówił wtedy, aby nie sądzić, nie wykluczać, nie szeregować ludzi… )
Kilka dni przed uroczystościami sprofanowano cokół pomnika Jana III Sobieskiego na Kahlenbergu. (zdjęcie poniżej). Do sprawy odniósł się Piotr Zapart, Przewodniczący Komitetu Budowy Pomnika Jana III Sobieskiego na Kahlenbergu:
Jestem zdumiony stanowiskiem księdza reprezentującego Katedrę św. Stefana – Dom Boży, czyżby kościół Wiednia chciał zapomnieć o Sobieskim i o tym, czym była Viktoria Wiedeńska dla Wiednia? Przypomnę, że na tym prócz Chrześcijaństwa i Europy najbardziej zyskał sam Wiedeń i ta Katedra. (…)
Nam Polakom jest przykro, że spotykają nas takie incydenty, związane z naszą wspólną historią;
– napisy nazista na postumencie pod pomnik Króla Jana III Sobieskiego – w tym roku również zbeszczeszczonego
– władze Wiednia cofnęły zgodę na postawienie pomnika, którego część konstrukcji jest już zamontowana…
Dlatego głęboko wierzymy, że kościół powszechny i też ten w Wiedniu będzie kontaktorem upowszechniania naszej wspólnej europejskiej historii w obronie wartości chrześcijańskich.
My Polacy potrafimy modlić się wszędzie, jeżeli nie będzie miejsca dla nas w świątyni, będziemy modlić się na placu przed Katedrą.
Zdjęcia, video: Józef Wieczorek, pełna relacja zdjęciowa znajduje się tutaj.