- Pozostałe
- Ostatnia modyfikacja:19 marca 2021, 09:05
Wręczenie Nagród im. Romana Reinfussa i Mariana Korneckiego
W sali ratusza Miasteczka Galicyjskiego w Nowym Sączu odbyło się wręczenie Nagród Województwa Małopolskiego im. Mariana Korneckiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie ochrony i opieki nad zabytkami architektury drewnianej Małopolski oraz Nagrody Województwa Małopolskiego im. Romana Reinfussa za wybitne i szczególne osiągnięcia w dziedzinie zachowania lokalnej tożsamości kulturalnej w Małopolsce. Nagrody wręczyli: wiceprzewodnicząca Komisji Kultury Marta Mordarska, Dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMWM Monika Gubała oraz członek Zarządu Województwa Małopolskiego Iwona Gibas.
Nagroda Województwa Małopolskiego im. Mariana Korneckiego jest prestiżowym wyróżnieniem dla opiekunów i miłośników „zabytków z duszą”, troszczących się o ich zachowanie.
Laureatką XVIII edycji przeprowadzonej w 2020 roku została Elżbieta Graboś, do której trafiła nagroda w wysokości 15 tys. zł, ufundowana z budżetu Województwa Małopolskiego. Uhonorowani także zostali gospodarze obiektów architektury drewnianej z Małopolski, którzy otrzymali pamiątkowe statuetki oraz dyplomy:
Michał Winiarski – twórca prywatnego Muzeum Młynarstwa, Techniki i Rzemiosła Wiejskiego w Roztoce-Brzezinach, zaangażowany w odbudowę i remont konserwatorski drewnianego młyna stanowiącego wraz z tartakiem, domem młynarza i stodołą, część historycznej zagrody wiejskiej oraz przystosowanie całego założenia do funkcji związanych z promocją turystyki, kultury i nauki.
Ksiądz mitrat dr Roman Dubec – Diecezjalny Konserwator Zabytków Diecezji Przemysko-Gorlickiej, prowadzący działalność związaną z opieką konserwatorską nad zabytkami architektury drewnianej oraz aktywny animator kultury popularyzujący ideę ożywiania drewnianych świątyń poprzez organizację w ich wnętrzach wydarzeń artystycznych.
Parafia Rzymskokatolicka pw. Matki Bożej Różańcowej w Przydonicy – od lat prowadzącej kompleksowe prace konserwatorsko-budowlane zabytkowej, drewnianej świątyni z 1527 r.
Nagrodę Województwa Małopolskiego im. Romana Reinfussa za wybitne i szczególne osiągnięcia w dziedzinie zachowania lokalnej tożsamości kulturalnej w Małopolsce otrzymali:
I Nagroda im. Romana Reinfussa: Maria Waniczek – pedagog, regionalistka, poetka, animatorka kultury, działaczka na rzecz zachowania dziedzictwa kulturowego i upowszechniania tradycyjnego folkloru Spisza, oddanej tworzeniu i realizacji autorskich programów edukacji regionalnej w szkołach podstawowych.
II Nagroda im. Romana Reinfussa: Piotr Trochanowski – łemkowski regionalista, społecznik, pedagog, pieśniarz i poeta, który ogromną część życia poświęcił społecznie dla ratowania i animowania dziedzictwa kulturowego swojej rodzinnej Łemkowszczyzny.
III Nagroda im. Romana Reinfussa: Stanisława Górkiewicz – propagatorka kultury podhalańskiej, jedna z najwybitniejszych polskich instrumentalistek ludowych, która od przeszło 40 lat aktywnie uczestniczy w działalności kulturalno-regionalnej, promując i upowszechniając podhalańską kulturę ludową w kraju i zagranicą.
Wyróżnienia w ramach Nagrody im. Romana Reinfussa otrzymali:
Bogdan Krok – animator, autor scenariuszy, reżyser i aktor. Inicjator powstania i współzałożyciel Stowarzyszenia Twórczości Regionalnej w Bobowej oraz jego Prezes, który jako autor i realizator programu ginącego rękodzieła – koronki klockowej, uczynił ją na powrót sztandarowym produktem regionalnym gminy oraz jej głównym znakiem rozpoznawczym poprzez stworzenie: Międzynarodowego Festiwalu Koronki Klockowej w Bobowej oraz Ogólnopolskiego Konkursu Koronki Klockowej w Bobowej.
Jan Ryś – regionalista zajmujący się ochroną lokalnego dziedzictwa kulturowego oraz upowszechnianiem i rejestracją obrzędów i zwyczajów Krakowiaków Zachodnich z terenu Gminy Chrzanów. Współpracował z grupami śpiewaczymi z Luszowic, Balina, Płazy i Pogorzyc oraz „RUDNIANIE” z Rudna, przeprowadzając konsultacje etnograficzne i przygotowanie grup do konkursów, festiwali i imprez lokalnych.
źródło, fot. muzeum.sacz.pl