- Ciekawostki
- Ostatnia modyfikacja:4 lutego 2019, 12:02
Lekka nadwaga przedłuża życie – zaskakujące wyniki badań naukowców
Wyniki badań, które opublikowano na łamach prestiżowego czasopisma „Journal of the American Medical Association” szokują dietetyków i naukowców. Po przebadaniu 3 milionów ludzi okazuje się, że lekka nadwaga przedłuża życie.
Ekspertka od epidemii otyłości – dr Katherine Flegal, pracuje w komórce amerykańskiego Centers for Disease Control and Prevention. Wraz ze swoim zespołem przeanalizowała badania metodami statystycznymi i doszła do zaskakujących wniosków. Analizie poddano 4 grupy ludzi – z niedowagą, wagą normalną, nadwagą oraz otyłością.
Okazało się, że wśród osób z lekką nadwagą śmiertelność była niższa, niż się spodziewaliśmy. To był szok! Podeszliśmy do każdej z czterech grup – niedowagi, wagi normalnej, nadwagi oraz otyłości – z identycznym nastawieniem, bez założeń, stosując analogiczne kryteria badawcze. Przyjrzeliśmy się liczbom i wyszło nam coś takiego! Szokujący był też fakt, że ten materiał badawczy został już wcześniej zebrany, ale nikt tego nie nagłośnił. Wielu badaczy zapewne uznało, że ich odkrycia były przypadkowe, skoro wydawały się wbrew logice i wbrew przyjętemu dogmatowi, że szczuplej znaczy lepiej.
– mówi Dr Katherine Flegal.
Badania pokazały, że szybciej umierają ludzie otyli i z niedowagą, natomiast ci, którzy mają wagę „normalną” oraz lekką nadwagę żyją dłużej. Co ciekawe, najdłużej żyją osoby, których wskaźnik BMI wynosi 26 – 27. (A więc są nieco za grube według uznanych do tej pory norm).
Te badania podważają również zasadność stosowania skali BMI w profilaktyce otyłości, ponieważ jest ona trochę oderwana od rzeczywistości. Naukowcy nie znaleźli niestety jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, dlaczego lekka nadwaga jest dobra dla zdrowia. Mają jednak pewność, że pozytywne skutki kilku dodatkowych kilogramów można zauważyć w każdej grupie wiekowej, a największe są u osób w podeszłym wieku.
Jak obliczyć wskaźnik BMI?
Wskaźnik masy ciała (BMI) obliczamy, dzieląc masę ciała (w kilogramach) przez podniesiony do kwadratu wzrost (w metrach). Jeśli więc ktoś ma 165 centymetrów i waży 60 kilogramów: wykonujemy mnożenie: 1,65 x 1,65 (podnosimy do kwadratu), następnie wagę (czyli 60 kg) dzielimy przez wartość 2,7225. Z tego przykładu otrzymujemy liczbę 22,03.
Zakres wartości BMI:
< 16 – wygłodzenie
16 – 16.99 – wychudzenie
17 – 18.49 – niedowaga
18.5 – 24.99 – waga prawidłowa
25 – 29.99 – nadwaga
30 – 34.99 – I stopień otyłości
35 – 39.99 – II stopień otyłości
> 40 – otyłość skrajna
źródło: Focus.pl