- Aktualności
- Ostatnia modyfikacja:5 czerwca 2022, 15:58
Król Jan III Sobieski spotkał się z O. Stanisławem Papczyńskim w Podegrodziu
3 i 4 czerwca 2022 r. w Podegrodziu i w Starym Sączu odbyło się szczególne upamiętnienie odsieczy wiedeńskiej. O. Stanisław Papczyński w Podegrodziu pobłogosławił króla Jana III Sobieskiego przed wyprawą pod Wiedeń, król pożegnał się z królową Marysieńską, aby ponownie przywitać ją już w Starym Sączu. Inscenizacjom towarzyszył monumentalny pomnik polskiego władcy.
W Wiedniu na razie go nie chcą, w Podegrodziu powitano go hucznie i z honorami. Monumentalny, ważący ok. 4 ton pomnik króla Jana III Sobieskiego przybył do Podegrodzia 3 czerwca przed godz. 17:00. Pomnik przyjechał w asyście Klubu Motocyklowego „Riders of IPA LE MC Poland”. Przed Szkołą Podstawową w Podegrodziu został przywitany przez mieszkańców, delegacje z pocztami sztandarowymi m.in. z oddziału Związku Podhalan z Kamienicy, Łącka, Jazowska, a także Szkoły Podstawowej w Brzeznej, noszącej imię króla Jana III Sobieskiego. Honor królowi, obrońcy wiary chrześcijańskiej oddała także młodzież z KSM w Podegrodziu.
Podczas prezentacji pomnika, przypomniano o związkach króla z O. Stanisławem Papczyńskim, oraz o samym Podegrodziu, które Jan III Sobieski znał, gdyż wymienił tę miejscowość z nazwy w liście pisanym do swojej żony Marysieńki po zwycięskiej bitwie pod Wiedniem 6 grudnia 1683 roku.
Piotr Zapart, przewodniczący Komitetu Budowy Pomnika Jana III Sobieskiego w Wiedniu na Kahlenbergu, dziękował lokalnym organizacjom i gminom (Lokalna Grupa Działania 'Partnerstwo dla Ziemi Sądeckiej”, Stowarzyszenie Banderia Konna „Iskra” Dolina Dunajca, gminy Podegrodzie i Stary Sącz) za możliwość prezentacji pomnika na Szlaku Wiedeńskim. Przypomniał także historię zwycięskiej bitwy króla pod Wiedniem, która obroniła chrześcijańską Europę.
Po prezentacji pomnika wszyscy udali się do kościoła pw. św. Jakuba Starszego Apostoła na mszę św. w intencji ojczyzny.
Następnego dnia o godz. 13:00 rozpoczęła się druga część uroczystości. Mieszkańcy obejrzeli przedstawienie uczniów Szkoły Podstawowej w Podegrodziu, w której król otrzymał błogosławieństwo przed wyprawą pod Wiedęń z rąk św. ojca Stanisława Papczyńskiego, którego dom rodzinny znajdował się kilkaset metrów dalej od miejsca uroczystości.
Zaangażowanie mieszkańców docenił Marek Uszko, prezes Lokalnej Grupy Działania Partnerstwo dla Ziemi Sądeckiej, współgospodarz wydarzenia.
Ludzie dopisali. Są w regionalnych strojach ludowych. Wzmacniamy wartości patriotyczne i wyruszamy, tym razem nie pod Wiedeń, ale do Starego Sącza.
Pomnik w towarzystwie jeźdźców z Banderii Konnej ISKRA wyruszył na starosądecki rynek.
Jak twierdzą uczestnicy uroczystości, to poprawność polityczną sprawiła, że pomnik nie może na razie stanąć na wiedeńskim wzgórzu Kahlenberg, gdzie polska husaria pokonała Imperium Osmańskie i ochroniła Europę przed islamizacją.
Przedstawiciele „Riders of IPA LE MC Poland”, którzy eskortowali pomnik do Podegrodzia mają dużo wspólnego z królem Janem III Sobieskim:
Tak, jak król Sobieski, nie siedział w swoim pałacu i nie wydawał poleceń, tylko jeździł po całym świecie, po całej Europie i robił porządki, więc myślę że dlatego [pomnik] podróżuje i dlatego tu razem z nim jesteśmy. Jesteśmy klubem „Riders of IPA LE MC Poland”, który zrzesza emerytowanych i czynnych funkcjonariuszy i mamy dużo wspólnego z naszym królem.
I zgodnie z innymi mieszkańcami obecnymi na uroczystości mają nadzieję, że w końcu uda się postawić pomnik na Kahlenbergu, tam gdzie jego miejsce.
Pełna galeria zdjęć z uroczystości dostępna na profilu portalu Podegrodzkie.info w serwisie Facebook (linki poniżej)
Galeria część I
Galeria część II