- Aktualności
- Ostatnia modyfikacja:4 grudnia 2023, 12:21
Artykuł o św. Stanisławie Papczyńskim w miesięczniku WPIS
„Świadomy znaczenia Polski jako przedmurza chrześcijaństwa” – to tytuł artykułu, który pojawił się w miesięczniku WPIS Wiara Patriotyzm i Sztuka.
Autor przypomina postać św. o. Stanisława Papczyńskiego, który błogosławił króla Jana III Sobieskiego i polskie zastępy wyruszające pod Wiedeń.
Autorem artykułu jest Czesław Ryszka, senator, dziennikarz, publicysta, pisarz i polityk. Czesław Ryszka ma w swoim dorobku pisarskim ponad 80 książek i kilka tysięcy artykułów w prasie krajowej i zagranicznej, napisał m. in. książkę „Stanisław Papczyński Apostoł Dobrej Polski”.
Miałem szczęście należeć do grona senatorów RP, którzy zainicjowali, a następnie przyjęli 31 marca 2011 r. uchwałę dla uczczenia bł. ojca Stanisława Papczyńskiego w 310. rocznicę jego śmierci. Tekst, wniesiony przez senatora Stanisława Koguta, zawierał informacje o najbardziej istotnych dokonaniach założyciela Zgromadzenia Księży Marianów – pierwszego polskiego zakonu męskiego, oraz podkreślał znaczenie tych zasług dla Polski dzisiaj. Oddaliśmy hołd ojcu Stanisławowi Papczyńskiemu jako wybitnemu kapłanowi, teologowi, współtwórcy polskiej szkoły duchowości, patriocie, kaznodziei i spowiednikowi.
W uchwale podkreśliliśmy, że zawdzięczamy mu wiele wciąż aktualnych ocen, opinii i wskazań, że uznajemy go za godny naśladowania wzór Polaka oddanego sprawom Ojczyzny. Zaapelowaliśmy do środowisk oświatowych o popularyzację jego postaci i dokonań wśród młodzieży. Po kanonizacji ojca Papczyńskiego napisałem książkę ,,Patron dobrej Polski”, w której zawarłem jego przekaz dla współczesnych rządzących i rządzonych. Zdumiałem się aktualnością ocen, byłem poruszony diagnozami, trafnością definiowania zagrożeń dla ładu moralnego i politycznego. Szczególnie podkreśliłem apel ojca Papczyńskiego, aby każdy wprowadzany porządek prawny miał odniesienie do ładu moralnego, opierał się na fundamencie praw wyższych niż ludzkie. Czyż nie to samo głosił w naszych czasach największy z Polaków, św. Jan Paweł II, nauczając, że „bez Boga nie może być prawdziwej sprawiedliwości społecznej ani trwałego pokoju”
Mistyk i wizjoner
Zostałem w sierpniu poproszony 82 o wygłoszenie w Senacie przemówienia na temat ojca Stanisława Papczyńskiego z okazji 340. rocznicy wiktroii wiedeńskiej. Mieszkańcy Podegrodzia, skąd pochodził Papczyński, ofiarowali bowiem do Senatu obraz przedstawiający go, jak błogosławi króla Jana III Sobieskiego przed wyruszeniem na odsiecz Wiedniowi; mistyk i wizjoner tamtych czasów, królewski kaznodzieja i spowiednik, mógł przepowiedzieć monarsze tamto zwycięstwo. Oddano też w Senacie cześć św. Stanisła- wowi Papczyńskiemu, który wymodlił królowi Janowi III Sobieskiemu konieczną pomoc z Nieba, aby 12 września 1683 r. mógł pokonać wielokroć liczniejszą armię muzułmańską.
– tak rozpoczyna swój artykuł Czesław Ryszka.
Pełna treść artykułu w formacie PDF dostepna jest tutaj
źródło, fot. miesięcznik WPIS (10/2023)