- Aktualności
- Ostatnia modyfikacja:23 sierpnia 2019, 08:54
7. edycja Pannonica Festival
W dniach 29-31 sierpnia 2019r. w Barcicach po raz siódmy odbędzie się Pannonica Festival. To jeden z najważniejszych festiwali etnicznej muzyki bałkańskiej w Polsce. Tegoroczną gwiazdą imprezy jest Goran Bregović z zespołem Funeral and Wedding Band.
Pannonica Festival to nie tylko występy sceniczne polskich i zagranicznych gwiazd. W czasie trzech dni miejsce to zmienia się w tętniącą życiem wioskę festiwalową. Uczestnicy zamieszkujący pole namiotowe mogą w ciągu dnia brać udział w różnorodnych formach animacji i kreacji np. warsztatach muzycznych, tanecznych, teatralnych. Ponadto urządzane są pokazy filmów, spotkania z literatami, biesiady.
Podczas festiwalu promowana jest także idea Slow Food i Slow Life – ochrona tradycyjnej kuchni różnych regionów świata i związanych z tym upraw rolnych i nasion, zwierząt hodowlanych i metod prowadzenia gospodarstw, charakterystycznych dla danych regionów.
Dzięki rozgłosowi jaki w przeciągu zaledwie kilku lat zdobył Pannonica Festival, impreza ta jest obowiązkowym punktem wyjazdów wakacyjnych.
Pannonica zbiera bardzo dobre recenzje i wysokie uznanie uczestników. Festiwal brawurowo dołączył do ścisłej elity największych i najbardziej opiniotwórczych festiwali typu etno-folk i world music w Polsce.
Program 7. edycji Pannonica Festival
czwartek 29 VIII 2019 (18.30 – 0.30)
Bum Bum Orkestar (pl)
Bisserov Sisters (bg)
Luiku (ukr)
Kočani Orkestar (mac) The Legendary!
piątek 30 VIII 2019 (18.00 – 0.30)
Aälma Dili (fra)
EtnoRom (hu)
Adam Strug (pl)
Goran Bregović and Wedding & Funeral Band (srb/mac/bg) The Legendary!
sobota 31.VIII 2019 (18.00 – 00.00)
Baro Drom Orkestar (it)
Stefan Mladenović Orkestar feat. Heyli (srb/pol)
Bulgarian Voices Angelite (bg) The Legendary!
Bora Dugić (srb) The Legendary!
ORGANIZATORZY O 7. EDYCJI PANNONICA FESTIVAL
Od samego początku ideą festiwalu było ukazywanie fragmentu świata z niezwykle burzliwą, trudną historią; świata szalenie nam bliskiego, mozaikowego; utkanego na pograniczu kultur, języków, religii i wszelkich możliwych różnic. Południowy-Wschód i Środek Europy odkrywaliśmy dla siebie i dla naszych Festiwalowiczów z pomocą ukochanej przez nas niezwykle zmysłowej, energetycznej, ale przede wszystkim zaskakującej pod względem form i harmonii muzyki. 3/4 naszego programu stanowiły zespoły, które po raz pierwszy koncertowały w Polsce. W tym roku, nie bez burzliwych dyskusji, zaprosiliśmy do udziału w festiwalu gwiazdy, które zbudowały legendę o muzyce – nazwijmy ją „bałkańskiej”. Mam poczucie, że moja przygoda z muzyką Panonii zaczęła się zupełnie gdzie indziej, w miejscu, w którym najważniejsza była muzyka korzeni, jej naturalność, czasem szlachetna niedoskonałość, sekundy, kwinty i kolejne ósemki na pięciolinii, ale bez cienia kokieterii – gdyby nie Goran Bregović, Kocani Orkestar, czy Bulgarian Voices, nigdy nie udałoby się tak szeroko opowiedzieć światu tej pięknej i wciągającej historii.
– Urszula Nowak, członkini rady programowej festiwalu.
Tak się składa, że tegoroczna edycja będzie tą, na której pojawi się rekordowa ilość „legend” gatunku i stąd wziął się przymiotnik „The Legendary”. Legendarny jest Goran Bregović, ale też legendarna jest bułgarska grupa śpiewacza „Bulgarian Voices Angelite” już w latach 90-tych odnosząca światowe sukcesy i dwukrotnie nominowana do nagrody Grammy. Do legend z pewnością trzeba zaliczyć słynnego serbskiego instrumentalistę Borę Dugića – mistrza fruli oraz macedoński Brass Band Kočani Orkestar znany ze współpracy z Zachem Condonem (Beirut) i z rekordowej liczby coverów swoich największych hitów, z których jeden „Siki Siki Baba” został użyty do oprawy muzycznej hollywoodzkiego hitu – filmu „Borat: Podpatrzone w Ameryce, aby Kazachstan rósł w siłę, a ludzie żyli dostatniej”. Wymieniona czwórka, naszym zdaniem, najbardziej zasługuje na przydomek „The Legendary” przy nazwie artysty/zespołu.
Ale równie dobrze „legendarny” można powiedzieć o bułgarskiej grupie Bisserov Sisters, która z wielkimi sukcesami koncertuje już od lat 70-tych XX wieku, czy o węgierskim zespole EtnoRom, który jest w prostej linii spadkobiercą kultowego Kalyi Jag.
Tegoroczny Line-up Pannoniki dopełniają dwa polskie składy: Bum Bum Orkestar i Adam Strug (z zespołem), włoski BaroDrom Orkestar, ukraiński Luiku, Francuski Aalma Dili oraz serbsko-polski projekt Stefan Mladenović Orkestar z gościnnym udziałem młodej polskiej wokalistki Heyli. Stefan to sukcesor jednego z najbardziej utytułowanych rodów serskich trębaczy z miasta Vranje, sam będący zwycięzcą festiwalu w Guczy z ubiegłego roku.
– Wojciech Knapik, dyrektor festiwalu.
Więcej informacji, na oficjalnej stronie festiwalu >>> TUTAJ <<<
fot. www.pannonica.pl